Uber staje się coraz popularniejszy w Polsce. Jak się jednak okazuje, kierowcy wykonujący usługi dla tej firmy, są na celowniku Inspekcji Transportu Drogowego oraz innych organów państwowych.
Kontrole kierowców
Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje, że kierowcy wykonujący usługi dla Ubera są kontrolowani przez Inspekcję Transportu Drogowego i urzędników miejskich. Tak było m.in. w listopadzie ubiegłego roku w Katowicach. Kursy zamawiali taksówkarze, którzy prosili o dojazd do miejsca, gdzie na kierowców czekali funkcjonariusze ITD. W taki sposób namierzono pięciu kierowców. Przeciwko nim wszczęte zostało postępowanie administracyjne. W takim przypadku grozi im kara w wysokości nawet do 10 tys. złotych. Podstawą do jej nałożenia jest brak licencji oraz przewożenie osób pojazdem nie spełniającym wymogów ustawy o transporcie drogowym. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc wcześniej w Trójmieście.
Czytaj także: Sąd w Krakowie umorzył postępowanie w sprawie kierowcy Ubera. Kontrole niezgodne z przepisami
ITD nie odpuszcza
Okazuje się, że także w tym roku służby coraz częściej przeprowadzają kontrole. Jak informuje portal bankier.pl, od początku roku, w samej Łodzi, nałożono już 11 kar administracyjnych. We Wrocławiu organy państwowe kontrolują kierowców od października zeszłego roku.
O kontrole wnioskowali pasażerowie, korporacje taksówkowe oraz organ udzielający licencję na transport taksówką, czyli Urząd Miasta Wrocławia
– powiedział w rozmowie z bankier.pl Daniel Woźniak z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu.
Jak zapewniła Magdalena Szulc z biura prasowego Ubera w Polsce, firma zawsze stara się pomóc ukaranym kierowcom. Jej zdaniem powinno się w końcu uporządkować regulacje prawne:
Zaistniała sytuacja pokazuje, że potrzebna jest racjonalna debata i uporządkowanie rynku, które będą odzwierciedlać zarówno wytyczne Komisji Europejskiej, jak i innowacyjne modele biznesowe dające szansę na zarobek tysiącom przedsiębiorców
– stwierdziła.
Wszystko wskazuje jednak na to, że spór prawny wokół Ubera nadal nie będzie rozwiązany.
Należy zauważyć, iż podmiotem wykonującym transport drogowy jest nie tylko ten, kto podejmuje i wykonuje tego rodzaju działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tj. przedsiębiorca zarejestrowany w CEiDG, ale także ten, kto faktyczne podejmuje czynności z zakresu transportu drogowego, chociaż nie dopełnił warunków niezbędnych do legalnego wykonywania tej działalności gospodarczej
– informuje biuro prasowe ITD.
Uber w Polsce
Warto zauważyć, że Uber staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mimo protestów taksówkarzy, przedstawiciele firmy zapowiadają rozszerzenie zakresu swoich usług. W grę mają wchodzić m.in. dostawy posiłków i paczek. Przypomnijmy, że obecnie z Ubera można korzystać w siedmiu polskich aglomeracjach. Są to Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź oraz Aglomeracja Śląska. Działalność spółki budzi w Polsce sporo kontrowersji. Co jakiś czas kierowcy jeżdżący dla Ubera są atakowani. Często dochodzi do aktów wandalizmu.
Źródło: bankier.pl/wMeritum.pl
Fot. Youtube.com/GHETTO UBER DRIVER i Wikimedia/Domena publiczna