To ogromny sukces i rezultat starań Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Największa katownia Urzędu Bezpieczeństwa na Lubelszczyźnie została wpisana do rejestru zabytków i, co za tym idzie, zostanie objęta ochroną konserwatorską.
Sprawa sięga lipca 2016 roku, kiedy to do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek złożony przez Karola Wołka, prezesa Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Dotyczył on wpisania do rejestru zabytków trzech miejsc związanych z lokalną historią Żołnierzy Wyklętych i ich prześladowań. Konserwator podjął decyzję o wszczęciu trzech osobnych postępowań i jedno z nich właśnie się zakończyło.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych budynku przy ul. Krótkiej 4/Jasnej 8 w Lublinie. Znajdowała się tam największa w regionie katownia Urzędu bezpieczeństwa, gdzie więziono i torturowano ok. 2-3 tysiące Polaków zaangażowanych w walkę o niepodległość Ojczyzny po II wojnie światowej. Po wojnie w budynku znajdowała się siedziba najpierw Resortu Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach budynku znajdował się areszt śledczy, gdzie męczono tysiące ludzi m.in. z Narodowych Sił Zbrojnych, Delegatury Sił Zbrojnych czy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Sprawą zainteresowały się dopiero obecne władze lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej sprawa była pomijana. Przez 18 lat istnienia tej instytucji w Lublinie nie zajęto się tą kwestią, przez co większość inskrypcji pozostawionych przez naszych Bohaterów została bezpowrotnie zniszczona i utracona.
Dopiero Fundacja im. Kazimierza Wielkiego postanowiła odsłonić ten fragment lokalnej historii. Pierwszą publikacją opisującą 17 miejsc w Lublinie, w których więziono, torturowano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego jest „Przewodnik po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, wydany właśnie przez fundację.
Oprócz tego budynku toczą się jeszcze dwie inne sprawy, które również mają na celu ochronę miejsc pamięci. Dotyczą one aresztów i katowni przy ul. Chopina 7 i Chopina 18.
Czytaj także: Antoni Macierewicz nadał sztandar Służbie Kontrwywiadu Wojskowego! [FOTO]