Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w niedzielę z wizytą oficjalną do Słowenii. Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie nt. przyszłości UE.
Wizyta prezydenta Dudy w Słowenii rozpocznie się od spotkania w niedzielę na Zamku Strmol z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem. Po spotkaniu zaplanowane są oświadczenia dla mediów Dudy, Pahora i Ivanicia.
Następnie w Muzeum Regionalnym w Celje prezydenci Andrzej Duda i Borut Pahor wpiszą się do historycznej księgi pamiątkowej.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Wizyta oficjalna rozpocznie się w poniedziałek w Lublanie od ceremonii powitania na Placu Kongresowym prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Słowenii.
Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, po których obaj spotkają się z mediami.
Następnie prezydent Duda będzie rozmawiał z premierem Słowenii. Odbędzie się też spotkanie prezydenta z przewodniczącym Parlamentu Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Słowenii zamkną Polsko-Słoweńskie Forum Inwestycyjne.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Prezydent Duda zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest – jak zaznaczył Szczerski – ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta.
„Rozmowy z prezydentem Pahorem będą dotyczyły politycznej współpracy w ramach trójmorskiego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii” – powiedział.
W ramach spotkań politycznych – mówił Szczerski – istotna będzie także rozmowa trójstronna prezydentów Dudy i Pahora z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny. „Rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa na Bałkanach, przyszłości samego państwa Bośni i Hercegowiny, które jest kluczowym elementem w stabilności całego regionu” – powiedział prezydencki minister.
Szczerski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Słowenii będzie miała także wymiar gospodarczy. Podczas Forum Inwestycyjnego Polsko-Słoweńskiego prezydenci będą zachęcali do kooperacji inwestycyjnej polsko-słoweńskiej. „Słowenia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Obroty handlowe ze Słowenią są większe niż ze wszystkimi pozostałymi krajami byłej Jugosławii” – zaznaczył Szczerski.