Sytuacja, w której aktywa finansowe zgromadzone przez Polaków są równe Produktowi Krajowemu Brutto ma miejsce po raz pierwszy w historii.
„Dziennik” poinformował, że zasoby finansowe Polaków w 2016 r. urosły do 1,86 biliona złotych. Gazeta opiera się na danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. Finanse, które wzięto pod uwagę obejmują gotówkę, aktywa (fundusze inwestycyjne, depozyty, akcje giełdowe). Dodatkowo zestawienie objęło aktywa, które trudno lub nie można zamienić w krótkim czasie na gotówkę, np. fundusze emerytalne.
W 2013 r. aktywa finansowe Polaków nie przekroczyły 90 proc PKB. Więcej niż 80 proc. Produktu Krajowego Brutto wyniosły po raz pierwszy w 2010 r. Sytuacja, w której zasoby finansowe rodaków są równe polskiemu PKB ma miejsce po raz pierwszy w historii.
Łukasz Wilkowicz w z Dziennik.pl podaje, że nadal brakuje nam wiele do Europy Zachodniej. Odbiegamy również, od niektórych państw naszego regionu.
– Jesteśmy na poziomie zbliżonym do Słowenii czy Łotwy. Znaczący dystans dzieli nas pod tym względem od Węgier, a nawet od Bułgarii – napisał dziennikarz.