Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Fundacji Obywatelskiego Rozwoju (FOR), większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z wielkości wydatków publicznych, ich struktury oraz wysokości podatków.
Ankietowani odpowiadali m. in. na pytanie o wielkość wydatków państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazało się, że ponad dwukrotnie zaniżali ich wysokość. Większość osób (65%) nie potrafiła wskazać wielkości wydatków publicznych, a spośród respondentów, którzy próbowali odpowiedzieć na to pytanie, 3/4 określiło je na 10 tys. zł lub mniej. W rzeczywistości roczne wydatki w przeliczeniu na mieszkańca to ponad 20 tys. złotych.
O fakcie, że emerytury i renty to już teraz stanowią jedną trzecia wydatków państwa wiedziało jedynie 14% ankietowanych. Z kolei 26% ankietowanych błędnie wskazało wydatki na administrację jako największy wydatek państwa, podczas gdy w rzeczywistości wynoszą one tylko 5% wydatków ogółem. Na pytanie o wysokość podatków i składek 73% ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem”. W przypadku podatków od składek płaconych przez pracownika właściwej odpowiedzi udzieliło jedynie 3% ankietowanych, a w przypadku składek płaconych przez pracodawcę – 7%.
Odsetek poprawnych odpowiedzi na pytania o wielkość wydatków państwa, największą kategorię wydatków państwa oraz składki i podatki przy umowie o pracę był niski niezależnie od preferencji partyjnych ankietowanych. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili jedna wyborcy Wolności (22%), Nowoczesnej Ryszarda Petru (12%) oraz Partii Razem (9%).
Badanie Kantar TNS zostało przeprowadzone w dniach 6-11 kwietnia 2017 roku. Zrealizowano je za pomocą wywiadów bezpośrednich CAPI na 1067 osobowej ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków wieku 15 lat i więcej. Ankietowanym zadano trzy pytania:
- O wielkość wydatków państwa: roczne wydatki państwa polskiego na różne cele to setki miliardów złotych. Jak Pan/Pani sądzi, ile wynoszą roczne wydatki państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju?
- O strukturę wydatków państwa: państwo polskie finansuje z pieniędzy podatników szereg różnych wydatków, takich jak emerytury, służba zdrowia, administracja, zasiłki socjalne, edukacja, drogi. Proszę uszeregować wymienione pozycje w kolejności od tych, na które państwo Pana(i) zdaniem wydaje najwięcej do tych, na które wydaje najmniej.
- O opodatkowanie pracy: jeśli ktoś zarabia na umowę o pracę 3 tys. zł na rękę, to ile mniej więcej – Pana(i) zdaniem – wynoszą podatki i składki, które od takiego wynagrodzenia musi zapłacić pracownik?
Nowa #liczbadniaFOR !
Jeżeli podoba Ci się to, co robimy – udostępnij, podaj dalej!Jutro nasza kolejna #analizaFOR pic.twitter.com/QU9m3wwZJ9
— FOR (@FundacjaFOR) 24 kwietnia 2017
Cały raport można przeczytać TUTAJ
Źródło: for.org.pl, Twitter.com