W związku ze szczytem grupy G-20 w Hamburgu Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym zwrócił się z apelem do muzułmańskich przywódców. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że ich zdecydowana postawa przeciwko islamskim ekstremistom będzie stanowić duże wsparcie w walce z terroryzmem.
W tym roku przywódcy G-20 spotykają się w dniach 7–8 lipca w Hamburgu. Grupie obecnie przewodniczą Niemcy, których hasłem jest „Kształtowanie zglobalizowanego świata”. Unię Europejską reprezentuje przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej.
Dyskusje będą dotyczyć przede wszystkim gospodarki, finansów, klimatu, handlu, zatrudnienia i polityki rozwojowej. W programie szczytu znajdą się także inne ważne kwestie o globalnym znaczeniu: przepływy migracyjno-uchodźcze i walka z terroryzmem. W nawiązaniu do tego problemu Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym przedstawił swój pomysł na walkę z tym zjawiskiem.
Czytaj także: Władimir Putin na G-20. Zwrócono uwagę na pewien szczegół
Mój apel do przywódców muzułmańskich. Wasza twarda postawa przeciwko islamskim ekstremistom będzie prawdziwym wsparciem w walce przeciwko terroryzmowi – napisał.
#G20 My appeal to the Muslim leaders. Your tough stance against islamic extremism will be a real support in the fight against terrorism.
— Donald Tusk (@donaldtusk) 7 lipca 2017
Wcześniej Donald Tusk zaapelował również do przywódców państw grupy G-20 o wykonywanie sankcji ONZ dotyczących przemytników. Jest to minimum do zrobienia na poziomie globalnym – wskazał.
I appeal to all G20 leaders to pursue UN sanctions against smugglers. This is a minimum to be done at global level. https://t.co/mkRhKL4fJQ pic.twitter.com/ypDwd0OK9C
— Donald Tusk (@eucopresident) 7 lipca 2017
G20 to grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. Z zasady należą do niej najbogatsze państwa na świecie, jednak reprezentację w G20 ma też kilka krajów niemieszczących się w rzeczywistej pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych, natomiast nie posiada jej kilka krajów rzeczywiście się do niej zaliczających.
Źródło: Twitter.com/donaldtusk, wikipedia.org