Damian Diaz, dziennikarz „Wiadomości TVP”, zamieścił na swoim twitterowym profilu zdjęcie salki modlitewnej przygotowanej dla dziennikarzy relacjonujących szczyt G-2o w Hamburgu. Obserwując wnętrze pokoju już na pierwszy rzut oka dostrzegamy… dominację islamu.
Dałem się nabrać, że dla dziennikarzy na #G20 przygotowano chrześcijańska, albo co najmniej międzyreligijną salkę – napisał Diaz na swoim twitterowym profilu. Do swojego wpisu załączył dwie fotografie. Na jednej z nich widać, iż w pokoju mającym służyć dziennikarzom jako miejsce wyciszenia i zadumy umieszczono… dywaniki modlitewne dla wyznawców islamu. Brakuje za to symboli, z którym utożsamiają się przedstawiciele innych religii.
dałem się nabrać, że dla dziennikarzy na #G20 przygotowano chrześcijańska, albo co najmniej międzyreligijną salkę pic.twitter.com/icBKY2DYIB
— Damian Diaz (@damiandiazpl) 6 lipca 2017
Wpis redakcyjnego kolegi skomentowała Dominika Cosic, korespondentka TVP w Brukseli. Dziennikarz zdradziła, iż w Parlamencie Europejskim znajduje się podobne pomieszczenie, jednak w jego wnętrzu nie ma żadnych symboli religijnych. W PE jest taka sala, bez żadnych symboli religijnych. Przynoszone są one na czas nabożeństwa. I służy rożnym religiom – zauważyła.
Tu są tylko dywaniki i strzałka w stronę Mekki. Coś się stanie, jeśli wydrukuję krzyż lub jakiś cytat z Biblii i tam zaniosę? – odpowiedział Diaz.
Dziennikarz zdradził, że zostawił w pokoju kartkę z „wymownym cytatem”, zaś po godzinie wrócił sprawdzić, czy nadal się tam znajduje.
zostawiłem wymowny cytat. Wracam do pracy. Sprawdzę za godzinę, czy dalej są. pic.twitter.com/M4TbEjyo1h
— Damian Diaz (@damiandiazpl) 8 lipca 2017
@Immanuela_Kant godzina minęła, kartki leżą :)
— Damian Diaz (@damiandiazpl) 8 lipca 2017
Szczyt G-20 odbywa się w Hamburgu w dniach 7-8 lipca. Biorą w nim udział członkowie 19 państw oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. Uczestnicy szczytu w Hamburgu dyskutują przede wszystkim o problemach dotyczących gospodarki, finansów, klimatu, handlu, zatrudnienia i polityki rozwojowej. W programie znajdują się także inne ważne kwestie o globalnym znaczeniu: przepływy migracyjno-uchodźcze i walka z terroryzmem.
źródło: Twitter, wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/ Presidencia de la República Mexicana; Twitter