Polska od kilku lat jest atrakcyjnym miejscem pracy dla obywateli Ukrainy. Według orientacyjnych danych MRPiPS w okresie styczeń – maj 2017 r. dla obywateli Ukrainy zarejestrowano już prawie 738 tys. oświadczeń i wydano prawie 72 tys. zezwoleń na pracę – podaje resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co wpływa na taki stan rzeczy? W jakich branżach Ukraińcy najczęściej znajdują pracę?
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed odpowiedział na interpelację posłów Pawła Pudłowskiego i Pawła Kobylińskiego. Dotyczyła ona kwestii usprawnienia wydawania obywatelom Ukrainy zezwoleń na pracę w Polsce.
Przy okazji omawiania kwestii procedur i zezwoleń na pracę odniósł się do obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce i wzrostu zapotrzebowania na obcokrajowców. Wskazał również przyczyny takiej sytuacji.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Liczba obywateli Ukrainy podejmujących pracę w Polsce rośnie dynamicznie. Zgodnie z szacunkami w całym 2016 r. w Polsce pracować mogło ok. 600-800 tys. obywateli Ukrainy, z czego przeważająca część tylko przez kilka miesięcy w roku” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
Zastępca szefa resortu twierdzi również, że zapotrzebowanie na pracowników spoza naszych granic rośnie w Polsce od kilku lat. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy są: wzrost gospodarczy, poprawiająca się sytuacja na naszym rynku pracy oraz zmniejszenie się ludności w wieku produkcyjnym w Polsce.
„Zakładając, że trendy te nie ulegną gwałtownemu odwróceniu, należy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudniania cudzoziemców w Polsce, o minimum kilkanaście procent rocznie”- czytamy w odpowiedzi.
Zapotrzebowanie na pracowników rośnie szczególnie w budownictwie, transporcie i przetwórstwie przemysłowym. Jak wskazuje wiceminister, wzrost widoczny jest również w: „handlu, gastronomii i niektórych usługach”. Taki stan rzeczy to świetna informacja dla agencji pracy tymczasowej. Minister wskazał także konkretne zawody, które obywatele Ukrainy wykonują najczęściej:
„W odniesieniu do zawodów w 2016 r. obywatele Ukrainy na podstawie zezwoleń najczęściej pracowali jako pomoc domowa, kierowca samochodu ciężarowego, tynkarz, pomocniczy robotnik budowlany, rozbieracz-wykrawacz oraz operator do przetwórstwa mięsa. Na podstawie oświadczeń: pomocniczy robotnik polowy oraz w gospodarstwie sadowniczym, pomocniczy robotnik budowlany, pracownik do prac prostych, pakowacz ręczny, magazynier, kierowca samochodów ciężarowych, murarz i spawacz” – czytamy.