Czy w polskim hymnie należy wprowadzić zmiany? Pojawił się pomysł, żeby dodać wzmiankę o Janie III Sobieskim zamiast odwołania do Napoleona Bonaparte. Na ten temat wypowiedział się także jeden z posłów PiS, który jest zdania, że hymn powinien nieść jasny przekaz i czasami wymaga „aktualizacji”. O całej sprawie informuje onet.pl.
Pod koniec czerwca informowaliśmy o publikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Hymn Polski”. Wyjaśniono w niej kwestie związane z poprawnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego i wskazano na najczęstsze błędy. Jak się okazuje temat hymnu powrócił.
Onet.pl pisze o propozycji Piotra Zaparta – przewodniczącego komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Zaproponował on zmiany we fragmencie: „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy!”. Wzmiankę o Napoleonie, chciałby zastąpić informacją o polskim królu.
Czytaj także: \"Polski hymn nie jest długi i ograniczenie go tylko do 1 zwrotki jest przesadą\". Wiceminister o możliwych zmianach
– Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy! Czy to nie brzmi pięknie? – pytał w rozmowie z Onet.pl Piotr Zapart – Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć – dodał pomysłodawca. Jako argument podał, że Polska może się pochwalić wieloma wybitnymi postaciami i nie ma potrzeby odwoływać się do „władców z innych państw”.
W sprawie wypowiedział się także poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Żalek, który nie wyklucza, że słowa polskiego hymnu mogą ulec zmianie. Według niego przekaz hymnu powinien być „czytelny” także dla młodego pokolenia, stąd tez można się zastanowić nad „aktualizacją”:
– Ten kod, który był używany przez naszych przodków niekoniecznie musi być czytelny przez młode pokolenie. Może warto się zastanowić nad zmianą? Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest aktualizowana, są dodawane poprawki. Może warto to rozważyć – powiedział w rozmowie z Onet.pl.
Póki co Ministerstwo Kultury nie prowadzi, żadnych prac związanych ze zmianą w hymnie. Czas pokaże czy inicjatywa Piotra Zaparta, przypadnie do gustu urzędnikom ministerstwa.