Komunistyczna Partia Polski (KPP) może zostać wykreślona z ewidencji partii politycznych w Polsce. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Krajowa, która konstruuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa ma związek z pochodem 1 Maja i transparentami z sierpem i młotem oraz Leninem. O wszystkim informuje poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”
KPP istnieje w Polsce od 2002 roku, jej członkowie określają się jako historycznych i ideowych spadkobierców Komunistycznej Partii Polski z lat 1918-1938. W swoim przekazie odwołują się do tradycji związanej z PPR oraz PZPR.
Prawo polskie dopuszcza istnienie partii komunistycznej w naszym kraju. Jednak pod warunkiem, że odnosi się ona jedynie do komunizmu jako ideologii ustroju. Jeżeli taka formacja polityczna zacznie się odwoływać do totalitarnych metod i praktyk, wówczas jej działania stają się niezgodne z prawem.
Czytaj także: Ostrzeżenie przed socjalistycznym dyktatem, czyli państwo według Hayeka
Komunistyczna Partia Polski w swoim statucie co prawda odcina się od totalitarnych metod działania, które były charakterystyczne dla Sowietów, jednak jej przeciwnicy otwarcie zarzucają jej promocję komunizmu jako ustroju totalitarnego. Kilka lat temu próbę delegalizacji partii podjął Bartosz Kownacki, który zarzucał politykom KPP, że propagują totalitaryzm. Prokuratura wówczas umorzyła dochodzenie.
Jak donosi „Gazeta Polska Codziennie” obecnie Komunistyczną Partią Polski zajmuje się Prokuratura Krajowa, która w tej sprawie przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Według prokuratorów może zachodzić podejrzenie, że działalność KPP jest sprzeczna z Konstytucją.
„GPC” podaje, że wniosek opiera się w znacznej części na materiałach gromadzonych podczas obchodów Święta Pracy 1 maja w Dąbrowie Górniczej. Wówczas członkowie KPP maszerowali przez miasto trzymając w rękach transparenty z podobizną Lenina oraz sierpem i młotem – zakazane przez polskie prawo.
Jeżeli postępowanie trafi przed Trybunał Konstytucyjny i nawet jeśli wyda on orzeczenie o niezgodności z ustawą zasadniczą celów lub działalności KPP nie będzie to jeszcze wystarczało do wykreślenia z ewidencji partii politycznych. Potrzebny jest do tego niezwłoczny wyrok sądu, który oznacza jednocześnie usunięcie partii z ewidencji partii politycznych w naszym kraju. To z kolei oznacza koniec istnienia takiej organizacji w życiu publicznym.