Polskie firmy chętnie stosują oświetlenie ledowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że ledy są bardzo efektywne i pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Czy zapewniają jednak przy tym należyte warunki pracy pracownikom?
Ledy są wykorzystywane głównie w dwóch rodzajach miejsc pracy. Pierwszy – to duże sale, w przypadku których najbardziej liczy się wydajność oświetlenia. Przykładem są archiwa. Drugą grupę stanowią biura projektowe. Stosuje się w nich ledy lepszej jakości, które mają nie tyle przyczynić się do zmniejszenia kosztów zużycia energii elektrycznej, ile zwiększyć komfort pracy projektantów.
Światło generowane przez ledy bardzo dobrze nadaje się do doświetlania pomieszczeń, ponieważ jest zbliżone do światła dziennego. Poza tym z uwagi na brak migotania przy oświetleniu ledowym nie męczy się siatkówka. Jest natomiast mocniej pobudzona, dzięki czemu widzimy szczegóły wyraźniej i nasza efektywność pracy może być większa nawet o 20%.
Czytaj także: O czym należy pamiętać modernizując oświetlenie sal gimnastycznych?
Oczywiście trzeba pamiętać, że oświetlenie ledowe jest droższe od tradycyjnego, więc inwestycja w ledy zwróci się dopiero po jakimś czasie. „Te koszty inwestycyjne nie są znacząco wyższe od kosztów tradycyjnych lamp. Są większe o 30–50%. Ale jeżeli uwzględnimy trwałość dochodzącą do 5–7 lat eksploatacji, albo nawet i więcej, okaże się, że w oświetlenie ledowe zainwestować naprawdę warto” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Dziagacz z firmy MICOLED.
źródło: infowire.pl