Dziennikarze Polsat News dotarli do informacji o odstrzale żubrów na terenie Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Boreckiej. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydała zgodę na eliminację 40 zwierząt.
Dziennikarze Polsat News ustalili, że decyzje podjęte przez GDOŚ oznaczają, że do końca marca 2018 roku odstrzelone osobniki (a raczej ich części) zostaną wywiezione za granicę. Zgodnie z decyzją odstrzelonych zostanie 20 żubrów z Puszczy Boreckiej i 20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej. O zgody na odstrzał wnioskowały Nadleśnictwa Borki oraz Krynki.
Zgodnie z danymi, które przedstawiły Lasy Państwowe, na terenie Polski na początku 2017 roku żyło 1701 żubrów. Leśnicy wskazują, że znaczną większość z nich (około 1300) stanowią zwierzęta żyjące w wolnych stadach. Pozostałe żubry mozna spotkać w rezerwatach, zagrodach pokazowych czy też zamkniętych hodowlach. W Puszczy Boreckiej żyje obecnie ponad 100 tych zwierząt, a w Puszczy Knyszyńskiej około 140.
Czytaj także: Naukowcy apelują do premiera ws. redukcji populacji dzików
Greenpeace: zgody na ostrzał łamią prawo!
Decyzję GDOŚ krytykują działacze Greenpeace, którzy opublikowali opinię wskazującą na naruszenie prawa. Zdaniem aktywistów nadleśnictwa Borki i Krynki, które otrzymały decyzję ze zgodą, prowadzą komercyjny odstrzał żubrów. Greenpeace wskazuje, że odstrzału takiego nie dokonują specjaliści z nadleśnictwa, tylko „myśliwi podczas zorganizowanego przez nadleśnictwo ‘polowania’”.
Organizacja przypomina o apelu, który podpisało dziesiątki tysięcy osób. W piśmie tym domaga się wstrzymania realizacji decyzji ws. odstrzału. Dodatkowo Greenpeace żąda zaprzestania „pseudopolowań” na żubra.
Polowania na #Żubr są niezgodne z prawem. Tymczasem #GDOŚ wydaje zgodę na odstrzał 40 polskich żubrów! opinia prawna:https://t.co/GHI6i3YJyo pic.twitter.com/aG4kdUAd1V
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) 27 września 2017
GODŚ broni swojej decyzji
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w swoim komunikacie potwierdziła, że wydano zgodę na eliminację niektórych żubrów z Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Swoją decyzję tłumaczą troską o dobro całej populacji.
„W decyzjach, obowiązujących do końca marca przyszłego roku, wyjaśniono, że działanie takie ma na celu wyeliminowanie ze stada osobników poważnie chorych, rannych, agresywnych oraz wyrządzających znaczne szkody w gospodarce rolnej, leśnej lub innych rodzajach mienia” – wyjaśnia GODŚ.
W dalszej części swojego stanowiska, przypominają o powodach odstrzału oraz o historii żubra i rozwoju jego populacji w Polsce.