„Fakt” postanowił sprawdzić która z reform sądownictwa bardziej spodobała się Polakom. Przeprowadzono sondaż w którym zapytano obywateli o szczegóły związane z reformą wymiaru sprawiedliwości. Okazuje się, że to projekty przygotowane przez Andrzeja Dudę cieszą się poparciem większej części respondentów.
Przeprowadzone na zlecenie „Faktu” badanie sprawdza opinię Polaków o reformie sądownictwa. Wśród wyborców PiS, aż 82 proc. popiera reformę, którą przedstawił w Poniedziałek Andrzej Duda. Również w bezpośrednim „starciu” z reformą PiS z lipca wygrywają prezydenckie projekty: 40 proc. popiera rozwiązania Dudy, a 36 proc. partii. Co czwarty wyborca PiS uważa, że obie reformy są zbyt radykalne albo nie ma zdania na ten temat.
Dziś w Fakcie – sondaż o reformie sądów. Koniec z bajeczką „80 procent Polaków popiera reformę”. Wyborcy PiS chcą rozwiązań @prezydentpl ! pic.twitter.com/OWpTMm2KqF
Czytaj także: Kto ma rację ws. sądownictwa: prezydent czy minister sprawiedliwości? Przeprowadzono sondaż dla „SE”
— Mikolaj Wojcik (@MikolajWojcik) 30 września 2017
Sondaż został przeprowadzony przez Kantar TNS metodą telefoniczną na próbie 1000 osób. Firma zadawała respondentom szczegółowe pytania związane z reformą wymiaru sprawiedliwości.
Prezydent przedstawił projekty
Zgodnie z zapowiedziami, 25 września prezydent Andrzej Duda poinformował, że przygotował 2 projekty ustaw: o KRS i SN. Podczas krótkiego wystąpienia streścił zasadnicze zmiany, które wprowadził i wskazał rozwiązania z których zrezygnował.
Przede wszystkim ograniczono zbyt szerokie – zdaniem prezydenta – uprawnienia ministra sprawiedliwości. Nie będzie bezpośredniego usunięcia sędziów Sądu Najwyższego z zajmowanych stanowisk. Poza tym prezydent zdecydował, że wprowadzi wiek emerytalny dla sędziów Sądu Najwyższego na poziomie 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednocześnie Andrzej Duda zastrzegł, że ustawa przewiduje możliwość zwrócenia się do Prezydenta RP z prośbą o przedłużenie prawa do orzekania.