Po burzliwych negocjacjach pomiędzy CDU i CSU w końcu udało się uzyskać kompromis ws. imigracji. Ustalono limit uchodźców z którego wynika, że liczba osób, które starają się o azyl oraz przyjmowanych uchodźców, nie przekroczy 200 tys. rocznie.
Portal dw.com poinformował o dyskusji prowadzonej przez przedstawicieli CDU i CSU. Jednym z jej tematów była kwestia liczby przyjmowanych uchodźców do Niemiec. Nie jest tajemnica, że bawarski koalicjant Angeli Merkel – CSU – konsekwentnie opowiadał się za ustaleniem limitu przyjmowanych uchodźców. Przewodniczący tej partii Horst Seehofer wielokrotnie zwracał uwagę na problemy, które wiążą się z imigracją.
W końcu, po nieudanych dla bloku CDU/CSU wyborach, politycy spotkali się na negocjacjach w Berlinie. Podczas ponad 12-godzinnej dyskusji udało się dojść do kompromisu i na potrzeby którego wypracowano sformułowanie „imigracja netto”. Co oznacza limit uchodźców?
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Niemcy nie przyjmą więcej niż 200 tys. uchodźców rocznie. Liczba będzie ustalana na podstawie sumy osób przyjeżdżających i opuszczających Niemcy. Niemniej jednak wstępne ustalenia dopuszczają wyjątek od granicy 200 tys. dotyczący „szczególnych sytuacji”. Z uwagi na sytuację międzynarodową lub politykę wewnętrzną Niemiec, Bundestag może przesuwać granicę w górę lub w dół.
Poza tym, w liczbę uchodźców nie będą wliczane osoby, które imigrują do Niemiec z krajów UE. Granica nie dotyczy także imigracji fachowców. Na spotkaniu ustalono cały wachlarz działań, który umożliwi utrzymywanie wyznaczonego poziomu liczby uchodźców. W skład regulacji wejdą m.in.: zwalczanie przyczyn imigracji, współpraca z krajami tranzytowymi oraz ochrona granic UE.