Z informacji do których dotarło „Politico” wynika, że Komisja Europejska przymierza się do reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP). Propozycja zakłada zrównanie dopłat dla rolników w państwach członkowskich UE. Chodzi o rozdział ok. 58 mld euro rocznie.
W skład Wspólnej Polityki Rolnej wchodzą wszystkie przedsięwzięcia dotyczące rolnictwa w państwach UE. Podstawowymi filarami, które określono w art. 39 TFUE, są: dopłaty bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich.
Część specjalistów sygnalizowała, że obecny rozdział dopłat jest niesprawiedliwy. Rolnicy z „nowych” państw UE (w tym z Polski) otrzymują niższe środki na hektar niż rolnicy z Europy Zachodniej. Przyczyną tego jest zastosowanie innej metody obliczeniowej, w momencie przystępowania tych państw do UE.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Warto dodać, że nierówności w dopłatach mają także inne uzasadnienie. Wynikają z różnic w kosztach utrzymania. W państwach Europy Wschodniej są one znacznie niższe niż na Zachodzie.
Będą zmiany w CAP?
„Politico” dotarło do projektu komunikatu, który dotyczy zmian w zakresie CAP. Z dokumentu wynika, że Komisja Europejska zamierza rozważyć problem nierówności.
„CAP powinna nadal zmniejszać różnicę w średnich wskaźnikach wsparcia pomiędzy państwami członkowskimi, przyczyniając się do zminimalizowania różnicy w dopłatach CAP na Wschodzie i Zachodzie” – czytamy w komunikacie.
„Nawet jeśli trzeba uznać szeroką różnorodność względnych kosztów pracy i gruntów, a także różnych potencjałów agronomicznych w całej UE, to wszyscy rolnicy z Unii stają przed tymi samymi wyzwaniami” – cytuje dokument „Politico”.