Zgodnie z werdyktem francuskiej Rady Stanu z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii zostanie usunięty krzyż. Spór w tej sprawie trwał od 2006 roku, a wywołało go Stowarzyszenie Morbihan, które uznało krzyż za „ostentacyjny symbol religijny”.
Pomnik Jana Pawła II we francuskim mieście Ploërmel, był przedmiotem wieloletniego sporu. Przedstawicielom Stowarzyszenia Morbihan nie podobał się jeden element konstrukcji: krzyż. Wspomniany pomnik przedstawia modlącego się Jana Pawła II. Nad figurą papieża stoi brama, natomiast na szczycie konstrukcji umieszczono krzyż.
Statue du pape Jean-Paul II à #Ploërmel : la croix devra être retirée, après 11 ans de recours devant la justice : https://t.co/44uDv7TQtK pic.twitter.com/4fkcLAFjUK
Czytaj także: Francuzi chcieli usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Wiadomo, jak zakończył się spór
— Bretagne Actu (@BretagneActu) 26 października 2017
Francja: @Le_Figaro z 25-10-2017, Rada Państwa nakazała usunąć krzyż wieńczący pomnik św. Jana Pawła II w bretońskim mieście Ploërmel. pic.twitter.com/CxW6zPWcCf
— Marc ✝️?????? (@MarcJachacz) 26 października 2017
W środę Rada Stanu (najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji) wydała werdykt w tej sprawie. Zgodnie z nim krzyż zostanie usunięty z konstrukcji.
Rada Stanu wydając decyzję powołała się na ustawę o rozdziale kościoła od państwa z 9 grudnia 1905 roku. Zgodnie z przepisami na które powołali się sędziowie krzyż jest symbolem religijnym i jego obecność w miejscu publicznym jest bezprawna.
Taka decyzja może budzić kontrowersje, tym bardziej jeśli przyjrzeć się pomnikom, które stawiają w tym kraju artyści z kręgów sztuki nowoczesnej. Jeden z internautów przygotował kilka przykładowych konstrukcji, które nie urażały opinii publicznej we Francji.
La justice française a décidé de détruire un de ces monuments jugé offensant. Pouvez-vous deviner lequel ? #Ploermel pic.twitter.com/YHfcMNSGQn
— Nikola Mirkovic (@1NikolaMirkovic) 27 października 2017
Ostatecznie decyzję o wyburzeniu części pomnika może zablokować autor. Rzeźbiarz Zurab Ceretely uważa, że zburzenie jego dzieła jest niedemokratyczne, natomiast konstrukcja, jako całość jest chroniona prawem własności intelektualnej. Krzyż stanowi nieodłączną część jego dzieła, natomiast usunięcie go zaburzy pierwotny zamysł artysty.