Skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej” – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. O sprawie pisze związany ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości portal medianarodowe.com.
Prezydent podczas czwartkowego spotkania zapowiedział także, że skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej”. Jednak nadal zabraknie w nim środowisk Kresowych.
Zastanawiająca może być także forma zaproszenia środowiska związanego z Marszem Niepodległości.
„O poszerzeniu Komitetu dowiedziałem się z przekazów medialnych, nikt oficjalnie Marszu Niepodległości nie zapraszał.” – powiedział w rozmowie z portalem medianarodowe.com Robert Bąkiewicz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości
Andrzej Duda powiedział także, że 5 grudnia odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, inaugurujące państwowy wymiar obchodów stulecia.
„Posiedzenie zwołane zostało w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 150. rocznicy urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Dziękując Marszałkom Sejmu i Senatu za przychylność dla tej inicjatywy, Prezydent zaprosił do udziału w Zgromadzeniu Narodowym wszystkich członków Komitetu” – podano na stronie prezydenta.
Andrzej Duda 9 października zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na dzień 5 grudnia, 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Jak mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski, Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne, „w ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości”.
W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.
Źródło: medianarodowe.com
Fot.: wikimedia/Halaba