Już dzisiejszej nocy będziemy mogli obserwować niezwykłe zjawisko na niebie. Wszystko z powodu Księżyca, który znajdzie się dzisiaj o 21 kilometrów bliżej Ziemi niż zwykle. To pozwoli na obserwację zjawiska zwanego potocznie „Pełnią Bobra”.
Księżyc będzie wyglądał na dużo większy niż zazwyczaj. Wyraźna różnica będzie dostrzegalna gołym okiem. Powiększenie z powodu rzadkiego zbliżenia naturalnego satelity Ziemi wyniesie aż 14 proc. Dodatkowo Księżyc będzie o wiele jaśniejszy niż zwykle. Jego jasność zwiększy się aż trzykrotnie.
Nazwa „Pełnia Bobra” pojawiła się już dawniej, gdy myśliwi rozpoczynali polowania na bobry. Odbywało się to właśnie w listopadowe pełnie Księżyca. Dzisiaj Bóbr jest gatunkiem chronionym nie tylko w Polsce (gdzie podlega ochronie częściowej, która przewiduje możliwość redukcji liczebności populacji oraz pozyskiwania osobników), znajduje się również na liście gatunków podlegających specjalnej ochronie w Unii Europejskiej, w załączniku do Dyrektywy Siedliskowej.
To będzie prawdziwa uczta dla oka. Najlepiej oglądać Księżyc, gdy jest najwyżej na niebie, więc około północy – komentuje Tom Kerss, z brytyjskiego obserwatorium astronomicznego.
Zjawisko będzie dobrze widoczne prawie w całej Europie, w tym w Polsce. Prognozy przewidują, że nocą niebo powinno być w większości bezchmurne, co umożliwi obserwację i fotografowanie rzadkiego zjawiska. To drugi superksiężyc w tym roku, a czeka nas jeszcze kolejny. Pierwszy taki widok obserwowaliśmy w styczniu, a na kolejny musimy poczekać do 3 grudnia.
Źródło: o2.pl; bobry.pl
Fot.: wikimedia/Fir0002