15 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie nowe monety o nominałach 5 i 10 zł. Pierwsza z nich została wydana w ramach serii „Odkryj Polskę” i odnosi się do Centralnego Okręgu Przemysłowego, natomiast druga upamiętnia 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego. Na nową pięciozłotówkę będzie można łatwo trafić, ponieważ NBP zapowiedziało, że wyemituje ich aż 1,2 mln.
Narodowy Bank Polski informuje, że wprowadził do obiegu nowe monety. Pięciozłotówka upamiętnia słynny Centralny Okręg Przemysłowy (COP). To jedno z największych przedsięwzięć gospodarczych II Rzeczypospolitej. COP był budowany w latach 1936-1939.
„Plan inwestycyjny obejmował swoim zasięgiem cztery województwa: kieleckie, krakowskie, lubelskie i lwowskie […]. Łącznie obszar ten liczył prawie 60 tys. km² i około 6 mln ludności, którą w większości stanowili mieszkańcy ubogich, przeludnionych wsi, dla których należało znaleźć zatrudnienie” – pisze dr hab. Inż.arch. Marcin Furtak.
NBP informuje, że na rewersie pięciozłotówki znajduje się wizerunek „wizerunek budynku – siedziba dyrekcji naczelnej Zakładów Południowych (pierwotna nazwa Huty Stalowa Wola)”. Natomiast widoczne w tle kominy i cały motyw graficzny zaczerpnięto „z klatki schodowej bloku na osiedlu mieszkaniowym pracowników PZL w Mielcu”. Nakład nowej monety ma wynieść 1 200 000 szt.
Dziesięciozłotówka poświęcona KNP
„4 czerwca 1917 r. prezydent Republiki Francuskiej Raymond Poincaré ogłosił dekret zapowiadający tworzenie Armii Polskiej we Francji. Zgodnie z demokratycznymi standardami wymagającymi cywilnego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, rząd francuski pozwolił działać polskiej reprezentacji narodowej. Taką instytucją stał się utworzony w połowie sierpnia 1917 r., kierowany przez Romana Dmowskiego Komitet Narodowy Polski” – pisze prof. Krzysztof Kawalec.
To właśnie powołaniu do życia Komitetu poświęcono drugą z monet wydanych 15 listopada. Organizacja była uznawana za namiastkę ministerstwa spraw zagranicznych i obrony naszego kraju.
Na awersie dziesięciozłotówki widzimy scenę przysięgi Armii Polskiej we Francji. NBP wskazuje, że rewers odnosi się do fragmentu „zdjęcia portretowego Komitetu z prezesem Romanem Dmowskim siedzącym w środku (w pierwszym rzędzie)”. Zgodnie z decyzją 10 zł zostanie wyemitowane w nakładzie 15 000 szt.