Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrzyła ponownie wnioski o dopuszczenie do wykonywania zawodu przez 255 asesorów. 252 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.
We wrześniu Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mianował na stanowisko 265 osób, kończących aplikację sędziowską. Wobec takiej decyzji sprzeciw przysługiwał jednak Krajowej Radzie Sądownictwa, która skorzystała z uprawnienia i zawetowała wszystkich kandydatów. Jako powód podano braki w dokumentacji, przede wszystkim brak odpowiednich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.
Na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik KRS powiedział, że: „Dzisiaj wszystkie te kandydatury były szczegółowo przedstawiane przez członków zespołu i ostatecznie Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o uchyleniu sprzeciwu wobec 252 osób, a w stosunku do 3 sprzeciw ten został utrzymany”
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Ponowne rozpatrzone zostały sprawy jedynie 255 asesorów ponieważ pozostali nie uzupełnili braków w dokumentach.
Instytucja asesora została w Polsce zlikwidowana w 2009 roku, na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 roku. Później jednak zaczęto wskazywać, że asesura jest najlepszym sposobem weryfikacji, czy kandydat na sędziego nadaje się do pełnienia tej funkcji. W związku z tym w 2016 r. sejm przyjął ustawę, w której przywrócono instytucję asesora sądowego, a po nowelizacjach rozstrzygnięto, iż powrót asesorów do sądów ma nastąpić jesienią tego roku.
źródło: TVP INFO, Wprost.pl
Fot.: Flickr/Kancelaria Premiera