Święta to najintensywniejszy w ciągu całego roku czas zakupów. Jak wynika z raportu firmy Deloitte Polacy w tym roku przewidują na świąteczne zakupy o 2 proc. wyższe wydatki niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że zamierzamy kupować więcej i tym samym wykorzystywać więcej opakowań, najczęściej niestety jednorazowych i plastikowych. Średnio w ciągu roku na jedną osobę przypada w Polsce 450 foliowych torebek. To ponad 100 razy więcej niż np. w Danii.
W gorączce świątecznych przygotowań pośpiech i wygoda biorą górę nad ekologią. Zapominamy, że czas rozkładu foliowej torby, która posłuży nam kilkanaście minut, to nawet 400 lat. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę SodaStream na jedną osobę przypada dziennie nieco ponad 1 plastikowa butelka napoju, w skali roku jest to ponad 365 butelek*. Jeśli pomnożyć tę liczbę razy kilku członków rodziny okazuje się, że przykładowo 3 osobowa polska rodzina może w ciągu roku „produkować” ich ponad 1000. Liczba ta dodatkowo daje do myślenia jeśli przyjąć, że jedna plastikowa butelka rozkłada się w środowisku naturalnym nawet dłużej niż torba foliowa – aż 450 lat. Co ważne, zaledwie 10% plastikowych opakowań jest poddawanych recyclingowi. Ok 80% pozostaje na wysypiskach i wraca do środowiska naturalnego**.
Warto pamiętać o aspekcie ekologicznym podczas świątecznych zakupów. Początkiem zmian może być np. wybór produktów bez niepotrzebnych opakowań, które i tak od razu wyrzucamy. To samo dotyczy jednorazowych opakowań jak foliowe torebki czy butelki PET. Łatwo zamienić je na zdecydowanie trwalsze, materiałowe torby, czy pojemniki wielorazowego użytku.
Czytaj także: Polacy zdominowani przez plastik?
Marka SodaStream, producent ekspresów do wody gazowanej wspiera ekologiczną rewolucję. W ciągu roku przeciętna polska rodzina dzięki SodaStream zużyje ponad 700 butelek PET mniej, chroniąc środowisko naturalne. Marka promuje też postawę będącą bardziej zaawansowaną wersją recyclingu – precycling, czyli ideę świadomego wyboru rozwiązań ekologicznych, aby ograniczyć potrzebę recyclingu.
Czytaj także: Stworzenie dobrego CV to dla wielu Polaków ciągle spore wyzwanie