Janusz Palikot poinformował, że postanowił ostatecznie rozstać się z polityką. W krótkim wpisie wyjaśnił swoją decyzję, przyznając, że skłoniło go niej poczucie „odpowiedzialności za kraj”.
„Podjąłem tę decyzję, aby ostatecznie rozstać się z polityką. Wiem, że wielu oczekuje mojego powrotu. Nieustannie o tym słyszę. Film z moją 'przepowiednią’ o rządach PiS bije rekordy popularności, a jednak powinienem odejść. Zakładam nawet, że ta decyzja najbardziej zmartwi zwolenników PiS-u, ale trudno” – napisał Janusz Palikot na swojej stronie.
„Odchodzę (chociaż boli mnie sytuacja w kraju), aby ktoś nowy odegrał właściwą rolę. Jest to możliwe, choć trudne, ale właśnie odpowiedzialność za kraj każe mi tak postąpić” – dodał.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Odchodzę (chociaż boli mnie sytuacja w kraju), aby ktoś nowy odegrał właściwą rolę. Jest to możliwe, choć trudne, ale właśnie odpowiedzialność za kraj każe mi tak postąpić. https://t.co/WqNnamQ1by
— Palikot Janusz (@Palikot_Janusz) 31 grudnia 2017
Kariera polityczna
Janusz Palikot w 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej, następnie uzyskał mandat posła. Od 2007 roku stawał się coraz bardziej rozpoznawalną twarzą w polskiej polityce, przyczyniły się do tego m.in. pamiętne akcje z kwietnia.
Najpierw podczas konferencji prasowej wystąpił w koszulce z napisami „JESTEM GEJEM”, „JESTEM Z SLD ”. Natomiast pod koniec miesiąca polskie media pokazywały Palikota trzymającego silikonowego penisa i pistolet w rękach. Poseł wyjaśniał wówczas, że były to symbole prawa i sprawiedliwości w Polsce, natomiast konferencja była poświęcona sprawie lubelskich policjantów. Funkcjonariusze byli oskarżeni o molestowanie i zgwałcenie zatrzymywanych na komendzie kobiet.
W 2007 roku po raz drugi dostał się do Sejmu, a jego popularność ciągle rosła. 3 lata później postanowił rozstać się z PO. Niedługo po tym zarejestrowano Stowarzyszenie „Ruch Poparcia Palikota”, a następnie partię Ruch Palikota.
W wyborach w 2011 roku jego partia została 3. siłą w parlamencie. W 2013 roku założył ruch Europa Plus, który rozpoczął tworzenie szerszej koalicji lewicy w Polsce. W kolejnych wyborach wystartował już blok Zjednoczonej Lewicy, który poniósł spektakularną klęskę. Ostatecznie żadnej formacji lewicowej nie udało się wejść do parlamentu kolejnej kadencji.
Palikot powoli wycofywał się z polityki. W ostatnim dniu 2017 roku, zakończył ten epizod ostatecznie.