Już niebawem większość z nas rzuci się w wir Sylwestrowej zabawy. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na bal, domówkę czy miejski rynek, prawdopodobnie będziemy spożywać alkohol. Dlatego zanim wyruszysz na imprezę, zapoznaj się z listą leków, których nie możesz łączyć z alkoholem.
Ta wiedza może okazać się bardzo przydatna. Artur Rakowski i Marcin Korczyk, farmaceuci, który prowadzą bloga „Pan Tabletka – lecz się świadomie”, przygotowali listę leków, które w połączeniu z alkoholem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Oto kilka z nich:
1. Saszetki na przeziębienie, takie jak Gripex, Vicks, TheraFluFervex, Apap Przeziębienie.
Większość popularnych saszetek na przeziębienie zawiera w swoim składzie substancję przeciwalergiczną – chlorfeniraminę. Zapewne zdarzyło Ci się zażyć jeden z tego typu preparatów. Czy nie czułeś się senny, rozkojarzony albo dopadły Cię zawroty głowy? To typowa reakcja. Niestety alkohol może nasilać te objawy. Jeśli więc zdarzy Ci się wypić na ciepło saszetkę na przeziębienie unikaj alkoholu – czytamy na blogu. Dodatkowo większość saszetek na przeziębienie zawiera paracetamol, który również nie jest dobrym towarzyszem alkoholu.
2. Kodeina, m.in. Syrop Pin, Neoazarin, Thiocodi, Antidon, Nurofen plus
Jak wskazują autorzy artykułu – kodeina i alkohol mogą stanowić śmiertelne połączenie. Kodeina to składnik leków przeciwkaszlowych oraz tak zwany koanalgetyk (wzmacnia działanie przeciwbólowe innych leków). W połączeniu z alkoholem może wywoływać senność, otumanienie, otępienie i tak zwaną depresje układu oddechowego. W skrajnych przypadkach takie połączenie może prowadzić do śmierci prze uduszenie.
3. Leki na potencję, takie jak sildenafilum, MaxigraGo, Inventum, Mensil, Maxon Active
Pracując w całodobowej aptece często zdarza mi się obsługiwać gości, którzy tuż przed imprezą nabywają dostępne bez recepty odpowiedniki viagry. Ryzykują tym samym przyspieszonym biciem serca lub nagłym, niekontrolowanym spadkiem ciśnienia. To bardzo poważne stany, które mogą zagrażać życiu. – czytamy na blogu.
Dochodzą do tego jeszcze interakcje z innymi lekami, na przykład nasercowymi i ciśnieniowymi, które wiele osób z problemami z erekcją stosuje.
Pełną listę leków, których nie można łączyć z alkoholem znajdziecie TUTAJ
Źródło: pantabletka.pl