O spektakularnej akcji ratunkowej przeprowadzonej przez polską ekipę na Nanga Parbat piszą media na całym świecie m.in. BBC, Marca i Reuters. Dziennikarze zwracają uwagę na niesamowite tempo wspinaczki Adama Bieleckiego i Denisa Urubko oraz na skrajnie niekorzystne warunki w jakich przeprowadzano akcję.
Problemy dwójki wspinaczy Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza oraz spektakularna akcja ratownicza – w której wzięli udział Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor, Piotr Tomala – były głównym tematem ostatnich godzin w Polsce. O niezwykłych wydarzeniach na Nanga Parbat piszą również światowe media.
BBC w relacji z wyprawy ratunkowej przypominał o tym, dlaczego Nanga Parbat jest nazywana „Zabójczą Górą”. Jeszcze zanim ją zdobyto (w 1953 roku) kosztowała życie ponad 30 osób. Dziennikarze wiele uwagi poświęcili „elitarnej grupie wspinaczy” z Polski. To dzięki ich niezwykłym umiejętnościom udało się uratować przynajmniej jedną osobę.
O sprawie na bieżąco informowała również hiszpańska „Marca”. Dziennikarze podkreślali niewiarygodne tempo ratowników, które pozwoliło im dotrzeć do Revol. Hiszpanie nazwali uczestników akcji „polskimi bohaterami”.
¡¡¡Rescatada Elisabeth Revol!!! Ya la bajan al Campo 2 del Nanga Parbat!!! https://t.co/y9l7eqIjeQ pic.twitter.com/yZR5Qkx3Xc
— MARCA Polideportivo (@MarcaTMF) 27 stycznia 2018
Niewiarygodny wyczyn polskiej ekipy nie umknął uwadze agencja Reutera. Autorzy zwracają uwagę, że akcja była przeprowadzona nie tylko w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ale dodatkowo w nocy. Polacy spod K2 bez chwili wahania podjęli decyzję o pomocy i tylko dzięki ich umiejętnościom udało się uratować Francuzkę z „Zabójczej Góry”.
Polish climbers ascend Pakistan’s 'Killer Mountain’ to rescue French woman, Pole https://t.co/xfSk57Aia8 pic.twitter.com/aIzniLFGBw
— Reuters Top News (@Reuters) 27 stycznia 2018
O akcji ratowniczej zakończonej „bolesną decyzją” pisze także brytyjski „The Guardian”. Dziennikarze zwrócili uwagę na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne w których poruszała się dwójka ratowników. Dodają także, że Elizabeth Revol została uratowana „w środku nocy”.
Poza tym, relacja z akcji ratunkowej ukazała się m.in. we francuskich „Le Monde” i „Le Figaro”. Francuscy dziennikarze przypominają, że Mackiewicz i Revol posiadali doświadczenie we wspinaniu się na najtrudniejsze szczyty świata. Poza tym podkreślili, że członkowie wyprawy na K2 błyskawicznie zdecydowali się ruszyć z pomocą.
Deux alpinistes européens en difficulté dans l’Himalaya https://t.co/wmAk5mCa7f
— Le Monde (@lemondefr) 27 stycznia 2018