Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę ograniczająca handel w niedziel i święta oraz w niektóre inne dni. Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział.
Ustawa ograniczającą handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności – powiedział Prezydent Andrzej Duda tuż przed podpisaniem ustawy. Podkreślił, że nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni i co do branż, w których działalność jest prowadzona.
Prezydent wyraził przekonanie, że przyzwyczaimy się do nowych realiów, podobnie, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech czy w Austrii, gdzie sklepy są zamknięte w niedziele.
Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami właściciele będą tą działalność prowadzili. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną – mówił Andrzej Duda.
Czytaj także: Warszawa: Centrum Handlowe Marywilska 44 będzie otwarte w niedziele. Ominie zakaz handlu
Elżbieta Rafalska: Na ten moment czekały polskie rodziny i pracownicy
Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie – mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska podczas uroczystości.
Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować – powiedziała Rafalska.
Minister zaznaczała, że obecnie rodziny cierpią na deficyt czasu. Wolna niedziela będzie więc oznaczała wspólne spędzanie czasu z dziećmi czy rodzinne uprawianie turystyki i sportów, uczestniczenie w kulturze.
Adresuję prośbę do wszystkich, by ten kompromis szanować, cenić, że mieliśmy sporo czasu, żeby się oswoić, mówię także do tych, którzy byli przyzwyczajeni do niedzielnych zakupów, żeby zaakceptować to rozwiązanie, które jest społecznie oczekiwanym, solidarnościowym rozwiązaniem, z którego będziemy zadowoleni – powiedziała Rafalska.
Projekt ustawy, z poparciem ponad 500 000 Polaków, trafił do Sejmu jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”.
Źródło: wMeritum.pl, mpips.gov.pl,