Denis Urubko opublikował na Facebooku krótki film, który pokazuje, jak wyglądało zakładanie obozu trzeciego na wysokości 7200 metrów. Na 46-sekundowym nagraniu Urubko uchwycił m.in. niezwykle trudne warunki panujące na ścianie K2, mozolną wspinaczkę z Adamem Bieleckim oraz pobyt w namiocie i przygotowywanie posiłku.
Kilka dni temu uczestnicy wyprawy na K2 wykorzystali okno pogodowe, by dostać się jak najwyżej. Poinformowano, że Adam Bielecki i Denis Urubko przekroczyli wysokość 7000 metrów n.p.m. i rozbili namiot na wysokości 7200 metrów n.p.m.
Dwaj uczestnicy wprawy pokonali tzw. „Czarną Piramidę”, rozbili namiot i aklimatyzowali się na wysokości ponad 7000 metrów n.p.m. „Adam Bielecki i Denis Urubko rozbili namiot na 7200. Janusz Gołąb i Maciek Bedrejczuk zeszli do BC. W ABC noc spędzą Marcin Kaczkan i Darek Załuski” – informowano na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.
Adam Bielecki i Denis Urubko po dwóch nocach, które spędzili w obozie trzecim, zeszli do bazy.
Czytaj także: Wyprawa na K2: Z jakiego sprzętu korzystają polscy himalaiści? Na Facebooku opublikowano ciekawe zdjęcia
Denis Urubko opublikował nowy film ze wspinaczki
Jak się okazało, największym problemem na tej wysokości jest wiatr. Kiedy jest on zbyt silny, członkowie wyprawy nie mogą nawet wyjść z bazy. Nagranie od Denisa Urubki pokazuje nie tylko, jak wygląda wspinaczka na takiej wysokości, ale także momenty odpoczynku i przygotowanie posiłku, co w tak ekstremalnych warunkach wygląda naprawdę ciekawie…
#K2dlaPolaków | „(…) wykopałem dziurę (…) więc byliśmy chronieni przed wiatrem. 21 lutego, prawdziwy huragan uderzył w górę, ale w naszym obozie czuliśmy się spokojni. Planujemy przenieść C3 z 7200 o 100m wyżej, gdzie jest mniej lawiniasto” – Denis Urubko https://t.co/jBQa30f7q6
— Tomek Mazur (@tomekmaz) 22 lutego 2018
Wyprawa na K2
Polska wyprawa zamierza wspiąć się na szczyt ostatniego niezdobytego zimą osmiotysiecznika – K2 (8611 m n.p.m.). Położona na granicy chińsko-pakistańskiej góra, jest w opinii wielu ekspertów jednym z najtrudniejszych szczytów na świecie. Zgodnie z kalendarzem, aby zdobycie K2 zostało uznane za zimowe, Polacy muszą się wspiąć na szczyt do 20 marca (ostatni dzień zimy).
Mimo wielu prób, dotychczas nikomu nie udało się wspiąć na K2 zimą. Wynika to przede wszystkim z ekstremalnych warunków, które panują o tej porze roku w tym rejonie: średnia temperatura oscyluje w granicach od -45°C do -55°C, a średnia prędkość wiatru to 180 km/h (w porywach może osiągać nawet 500 km/h).
W wyprawie biorą udział: Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Artur Małek, Piotr Tomala, Maciej Bedrejczuk, Piotr Snopczyński, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Marcin Kaczkan, i Marek Chmielarski. Początkowo wyprawa liczyła dwunastu uczestników, jednak dwóch z nich – Rafał Fronia i Jarosław Botor – musiało opuścić bazę. Botor swoją decyzję motywował sprawami osobistymi, z kolei Fronia miał wypadek i z pękniętym przedramieniem nie mógł kontynuować wspinaczki.
Źródło: Facebook.com, wMeritum.pl