Major Marian Pawełczak, ps. „Morwa” został uhonorowany nagrodą Drzwi do Wolności podczas Retrospektywy Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Lublinie. Przy tej okazji ekipa Stowarzyszenia Scena Kultury, organizatora Festiwalu NNW, uwieczniła niezwykłe wykonanie marszu oddziału „Zapory”.
Marian Pawełczak ps. Morwa od 1939 roku walczył z Niemcami. W sierpniu 1943 roku wstąpił w partyzanckie szeregi gdzie wraz z dwoma braćmi walczył w patrolu „Grzechotnika”. Do 1947 roku walczył w oddziale legendarnego dowódcy – Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Po ujawnieniu został aresztowany, więziony i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa aż do grudnia 1954 roku.
„Morwa” śpiewa „Hymn Zaporczyków”
„Pomylił się Stalin, pomylił się kat, A z nim ta zdziczała hołota. Za Katyń, za Zamek, za Sybir, za krew, Zapłaci „Zapory” piechota!” – tak z werwą śpiewa w pełnym emocji wykonaniu marszu oddziału „Zapory” Major Marian Pawełczak, ps. „Morwa”, podkomendny mjra „Zapory”. Do dziś drzemie w nim ogromna siła…
Pan major Marian Pawełczak ps.”Morwa” urodził się w Stasinie 13.05.1923 r. Od 1925 r. wraz z rrodzicami kolejno zamieszkuje Ostrów, Popkowice k.Urzędowa, gdzie prowadzą sklep i dodatkowo uprawiają ziemię. Uczy się w Gimnazjum w Kraśniku. Od najmłodszych lat rodzice wpajali mowę poprawną i ogromny patriotyzm. Zdradzał talent muzyczny.
Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. kontynuował naukę w kraśnickim gimnazjum w III klasie. Po rozwiązaniu szkoły przez gestapo pobiera naukę na tajnych kompletach. Zostaje zwerbowany do tajnej organizacji wojskowej przez swojego nauczyciela w 1940 r. Wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, kolejno pracuje w Magdeburgu i Wolmirsleben. Ucieka z przymusowej pracy w Niemczech.
Rok 1943 – początek działalności w Kedywie i oddziale leśnym AK w placówce w Urzędowie i w patrolu „Grzechotnika”, a pod koniec wojny w oddziale mjr Zapory. Przybiera pseudonim „Morwa” i do końca wojny z hitlerowskimi Niemcami przechodzi cały szlak pod dowództwem Hieronima Dektuowskiego „Zapory”. Następnie podejmuje w oddziale walkę z nowym wrogiem, bardziej podstępnym, wspieranym przez miejscowych renegatów – Sowietami. 9 września 1944 r. przymusowo wcielony do Ludowego Wojska. W grudniu 1944 r. kończy Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala, w tym też miesiącu ucieka z wojska i ponownie wstępuje w „leśne” szeregi wraz z braćmi: „Głazem” i „Jurem”.
Uczestniczy w wielu akcjach partyzanckich. Pragnie przedostać się na Zachód ale bez skutku, mimo, że w tym celu podejmuje pracę w MO pod fałszywym nazwiskiem Stanisław Jankowski. W 1946 r. ujawnia się w Lublinie, w 1949 r. kończy liceum ogólnokształcące. Podejmuje zaoczne studia inżynierii wodno-lądowej w Toruniu. 2 kwietnia 1951 r. zostaje aresztowany w miejscu pracy – Zakładzie Kauczuku w Bydgoszczy. Następuje okres poniewierki po różnych więzieniach – Wronki, Opole, Strzelce Opolskie.
Zwolniony z więzienia 16 grudnia 1954 r. rozpoczyna pracę zarobkową. Cały ten okres pracy, w której kadrowcy zorientowali się w jego przeszłości – przynależności do AK oraz WiN – zwalniany. Dopiero przejście do pionu spółdzielczego dało stabilizację. Mieszka w Lublinie.
Źródło: YouTube.com/adamjanczewski, glosbohatera.pl, inf. prasowa – Festiwal NNW