Dziś na wMeritum.pl informowaliśmy o doniesieniach portalu Onet.pl, który podał, iż władze USA nałożyły na Polskę sankcje. Wszystko miało być związane z przyjętą przez nasz parlament i podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o IPN. Głos w sprawie zabrał Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.
Dziennikarze Onetu podają, że dotarli do dokumentów, z których wynika, iż podczas spotkania, w którym uczestniczyli wysocy rangą amerykańscy dyplomaci postawiono stronie polskiej ultimatum. W rozmowach udział brali: Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników amerykańskiego szefa dyplomacji, a także doradczyni wiceprezydenta Mike’a Pence’a Molly Montgomety i Thomas K. Yazdgerdi, odpowiedzialny w Departamencie Stanu za kwestie dotyczące Holokaustu.
Onet.pl informuje, że Amerykanie oznajmili Polakom, iż do momentu wprowadzenia zmian w nowelizacji ustawy o IPN prezydent USA ani wiceprezydent tego kraju nie będą spotykać się z polskimi politykami. Oznacza to więc, że zarówno Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki, nie są w Białym Domu mile widziani. Dziennikarze serwisu internetowego podają również, że Amerykanie mieli zagrozić, że w razie nie wprowadzenia zmian w ustawie o IPN, zablokują polsko-amerykańskie projekty wojskowe.
Czytaj także: Zaskakujące doniesienia Onetu. Duda i Morawiecki z zakazem wstępu do Białego Domu?
Jest reakcja MSZ
Głos ws. doniesień Onetu zabrał Bartosz Cichocki. Wiceszef MSZ w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie TVN24 oświadczył, że Polska nie otrzymała żadnego ultimatum od Amerykanów.
Strona amerykańska wyrażała konsekwentnie zaniepokojenie, pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Ma nadal swoje wątpliwości. Nie jest to dla nas zaskoczenie. Jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi i nie ma w tych kontaktach klimatu ultimatum – powiedział.
Cichocki dodał również, że nieprawdą jest, iż strona amerykańska zablokowała spotkania z polskimi politykami wyższego szczebla do momentu wprowadzenia zmian w nowelizacji ustawy o IPN.
źródło: Onet.pl, TVN24
Fot. Wikimedia/Gage Skidmore