Ustawa o IPN zostanie zmieniona? Wiele wskazuje na to, że tak. Świadczą o tym słowa Jarosława Gowina, wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego, wypowiedziane podczas programu „Jeden na jeden” emitowanego na antenie TVN24.
Gowin ocenił, iż stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, ale nie zamierza udawać, iż nie widzi rysy, która się na nich pojawiła. Polityk podkreśla jednak, że jest to „tylko rysa”. To nie jest nic więcej niż rysa, ale to trwałe oczekiwanie strony amerykańskiej że rozwiążemy problem nowelizacji ustawy o IPN. Mam świadomość, wiem, że ten problem musi być rozwiązany – powiedział.
Ustawa o IPN to nie jest Pismo Święte. To nie jest tak, że tam niczego literalnie nie można zmienić. Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany przez orzeczenie TK. Jeżeli nie – będziemy się zastanawiać, co dalej. Ustawa o IPN nie zaciąży długofalowo na polskiej polityce zagranicznej – dodał.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Szczerski: Ustawa o IPN odbierana w USA krytycznie
O tym, że ustawa o IPN może zostać zmieniona świadczą również słowa Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckiego ministra, który przebywa z wizytą w USA. Szef gabinetu Andrzeja Dudy przyznał, że zapis prawny uchwalony przez polski Sejm i Senat, a następnie podpisany przez prezydenta, budzi za Oceanem spore kontrowersje.
Drugi obszar, który dzisiaj także jest treścią relacji polsko-amerykańskich: to jest różnica zdań dotycząca oceny ustawy o IPN. To rzeczywiście temat, gdzie opinie amerykańskie, także poza samą administracją prezydencką, ale także w ogólnym środowisku amerykańskim, są bardzo krytyczne. Rzeczywiście, ta dyskusja powinna być prowadzona i będzie prowadzona – powiedział.
Ustawa w Trybunale
6 lutego tego roku Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o IPN. Prezydent oświadczył jednocześnie, że w trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, który zbada jej zgodność z ustawą zasadniczą. Ewentualna zmiana zapisów w niej zawartych zależy więc od interpretacji sędziów. Wiele wskazuje jednak, że pod naciskiem USA oraz Izraela, Polska będzie musiała zmodyfikować niektóre zapisy ustawy.
źródło: TVN24, 300polityka.pl, wMeritum.pl
Fot. Flickr/P.Tracz/KPRM