Nad Wisłą jest bezpiecznie dzięki temu, że dziś podpisujemy umowę, która spowoduje dostarczenie do Polski nowoczesnego systemu. Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną obronę, posiadających broń, która zapewnia bezpieczeństwo – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystego podpisania umowy zakładającej realizację I części programu „Wisła”.
W środę w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na zakup systemu rakietowego Patriot. Na spotkaniu pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA Paul W. Jones.
Umowa zakłada realizację I części programu „Wisła” w skład którego wchodzi dwie baterie Patriot (konfiguracja 3+ z systemem IBCS). Jak tłumaczy Ministerstwo Obrony Narodowej, „WISŁA” będzie częścią szerszego systemu Obrony Powietrznej Polski.
„To niezwykły, historyczny moment; to wprowadzenie polskiej armii i Rzeczypospolitej Polskiej w zupełnie nowy świat supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia, środków obronnych” – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Z kolei premier Morawiecki zwrócił uwagę, że kontrakt zaakcentuje wolę polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
„Polska i Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób, potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych parterów” – zauważył Morawiecki.
Cena
Resort odpiera zarzuty opozycji, jakoby cena za system rakietowy była wygórowana. Za system zarządzania polem walki Polska zapłaci 4,750 mld dolarów, choć pierwszą propozycją USA było 10,5 mld dolarów. Zdaniem MON, obecna cena jest zasługą polskich negocjatorów.
„W ramach tej wartości zawartych zostanie łącznie 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (umowa na pojazdy JELCZ, umowa na Mobilne Węzły Łączności, umowa na pojazdy do transportu rakiet, umowa na kabiny F-OPS, umowa na kabiny C-OPS, E-OPS)” – czytamy w komunikacie resortu obrony.
Ponad 700 mln zł przeznaczonych na realizację Programu „Wisła” trafi do polskich firm, a transfer technologii, wyceniony na 948 mln zł podniesie możliwości polskiego przemysłu obronnego. #NadWisłąBezpiecznie#BezpiecznaPL#PATRIOT#WISŁA pic.twitter.com/mwvRWcs3Fm
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
Umowa na elementy systemu Wisła to olbrzymie osiągnięcie polskich negocjatorów. Za pierwszą fazę zapłacimy ok. 4,75 mld dolarów.
Początkowa cena jaką nam zaproponowano to 10,5 mld dolarów. #NadWisłąBezpiecznie#BezpiecznaPL#PATRIOT#WISŁA pic.twitter.com/HUr2LDgcpd— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) 28 marca 2018
„WISŁA”
System „WISŁA” to kolejny etap modernizacji polskiej armii. Jak informuje MON, program ten ma być jednym z głównych elementów wchodzących w skład systemu Obrony Powietrznej kraju. Jego celem będzie:
– zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu;
– rakiet samosterujących i pilotowanych środków napadu powietrznego;
– likwidacja bezpilotowych statków powietrznych.
Ministerstwo informuje, że Patriot znacząco poprawi skuteczność obrony powietrznej Polski. System umożliwia monitorowanie przestrzeni powietrznej 24 godziny na dobę. Poza tym potrafi samodzielnie rozpoznać zagrożenie takie jak np. rakieta i w ciągu kilkunastu sekund unieszkodliwić cel.
Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem: Umowa na system „WISŁA”