Wczoraj podczas spotkania z opiekunami osób niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki, że pieniądze na zrealizowanie ich postulatów zostaną pozyskane poprzez nałożenie nowego podatku, tzw. daniny solidarnościowego, który zapłacić mają najbogatsi. W rozmowie z RMF FM Beata Szydło potwierdziła, iż prace nad tym rozwiązaniem już trwają.
Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż w najbliższym czasie zaproponuje wprowadzenie funduszu dla osób niepełnosprawnych oraz tzw. daniny solidarnościowej.
Ludzie maja równe szanse, możliwości. Te obietnice, które realizujemy od 2 lat, chcemy kontynuować i dzisiaj poczynimy następny krok. Dzisiaj chcemy zaproponować, żeby ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci – powiedział.
Czytaj także: Skandaliczny wpis blogera sympatyzującego z PiS-em. \"Down na wózku\
Dlatego zaproponujemy w najbliższym czasie specjalną daninę solidarnościową. Taką, żeby najbardziej zamożni ludzie, najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących. W ten sposób utworzymy też specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych – dodał.
Morawiecki zdradził, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie przygotowany do połowy maja.
Szydło: Ta ustawa będzie szybko
W rozmowie z RMF FM Beata Szydło poprosiła protestujących, by wrócili do domu i zakończyli swój strajk.
Proszę o zaufanie i o to, żeby rodzice z dziećmi wrócili do domu, bo ta ustawa będzie, będzie przegłosowana, przyjęta. Pomoc będzie skierowana, natomiast ja wiem, że to są ogromne emocje, duże oczekiwania, ale myślę, że dzisiaj ze względu na to, żeby dzieci miały dobre warunki, warto zakończyć ten protest – powiedziała.
Ta ustawa będzie szybko. Jeżeli ona powstanie w tych najbliższych kilku, kilkunastu dniach, to jest bardzo szybkie tempo. Wszystkim nam zależy na tym, żeby nie ścigać się z czasem, tylko żeby przygotować dobre prawo, dobre rozwiązanie, szybko je przyjąć i żeby ta pomoc do rodziców dzieci niepełnosprawnych trafiła – dodała.
Postulaty rodziców
Rodzice osób niepełnosprawnych chcą przede wszystkim zrealizowania dwóch głównych postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku w kwocie 500 zł miesięcznie (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Rodzice chcieliby również, aby kwota ta była sukcesywnie podwyższana do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba niepełnosprawna.
źródło: SejmLog, 300polityka.pl
Fot.: flickr.com/P. Tracz / KPRM