Wciąż czekamy, aż 20 państw członkowskich spełni swoje zobowiązania w NATO i zacznie wydawać co najmniej 2 proc. PKB na obronność, choć to i tak bardzo mało – powiedział Donald Trump. Prezydent USA skrytykował niektórych sojuszników, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań.
W piątek odbyło się spotkanie Donalda Trumpa z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jednym z podjętych tematów były wydatki na obronność poszczególnych państw Sojuszu.
Trump po raz kolejny przypomniał, że znaczna część państw sojuszniczych nie wywiązała się jeszcze z obietnic zwiększenia nakładów na armię. W 2014 roku na szczycie w Newport ustalono, że członkowie Sojuszu będą wydawać na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Z 29 państw sojuszniczych, jedynie kilka wywiązuje się z obietnicy.
„Wciąż czekamy, aż 20 państw członkowskich spełni swoje zobowiązania w NATO i zacznie wydawać co najmniej 2 proc. PKB na obronność, choć to i tak bardzo mało. Tak naprawdę powinno być 4 proc.” – powiedział.
Czytaj także: Tyrmand: I keep my fingers crossed for Gowin
Military expenditure as a percentage of total GDP. #Poland has passed a new law which will increase it to 2,5% of GDP. #Romania also deserves a shout out. I think that they will go up to 2% in the next few years. Poland + Romania = 60 million people.Together we can achieve a lot! pic.twitter.com/d9v57egBxD
— BasedPoland (@BasedPoland) 4 lutego 2018
W tym kontekście dostało się Niemcom. Trump stwierdził, że Berlin powinien „zademonstrować przywództwo w Sojuszu” i rozwiązać problem swojego deficytu w nakładach na armię. W tym celu władze powinny zacząć wyrównywać deficyt. Tym bardziej, że – jego zdaniem – Niemcy odnoszą większe korzyści z członkostwa w NATO, niż USA.
„Niemcy nie składają się tyle, ile powinny, a są bardzo dużym beneficjentem, dużo większym od Stanów Zjednoczonych” – przekonuje Trump.
Military spending in 2017 represented 2.2% of global GDP – or $230 per person. This infographic shows the spread of military burden across the world. Read more in the new @SIPRIorg press release: https://t.co/aHbRuyIK99 pic.twitter.com/rCLWppGnmv
— SIPRI (@SIPRIorg) 2 maja 2018
Prezydent USA za przykład podał te państwa, które potrafiły dostosować budżet do potrzeb Sojuszu. W tym kontekście wymienił m.in. Polskę, Wielką Brytanię i Estonię.
„Także inne kraje Paktu powinny to robić” – powiedział.