W ostatnią sobotę kapituła przyznająca Nagrody Kisiela dokonała wyboru. Wyróżnienia są przyznawane w trzech kategoriach: publicysta, polityk, przedsiębiorca. Tegoroczni laureaci dla wielu mogą być zaskoczeniem.
Nagrody są przyznawane za szczególne osiągnięcia w swoich dziedzinach. I tak najlepszym publicystą został Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Za najbardziej wartościowego polityka został uznany były minister finansów, Jacek Rostowski. Natomiast Dariusz Miłek, twórca marki obuwniczej CCC, otrzymał nagrodę w kategorii przedsiębiorca.
O tym kto zostanie wyróżniony decyduje kapituła złożona z laureatów Nagrody Kisiela. W tegorocznej zasiedli m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Mleczko, Roman Młodkowski, Janina Paradowska.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Były premier, Jan Krzysztof Bielecki, w krótki sposób uzasadnił wybór, jakiego dokonało zgromadzenie:
(…) Jacek Rostowski – w kategorii polityk, za rolę sapera gospodarki, w kategorii publicysta – Adam Michnik – za konsekwentne bycie Michnikiem, a w kategorii przedsiębiorca – Dariusz Miłek, bo zaszedł daleko.
Sam później stwierdził, że wyróżnienia mogą budzić kontrowersje.
Ostatnią rzeczą, którą może zrobić kapituła to jest wybrać bardzo poprawne i niekontrowersyjne kandydatury. Mnie się zdaje, że gdyby żył Kisiel, to te kandydatury byłyby jeszcze bardziej prowokujące
– mówił Bielecki.
Z wyboru Jacka Rostowskiego zadowolona jest prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Twierdzi ona, że dzięki byłemu ministrowi finansów Polska nie wpadła w recesję.
Stefan Kisielewski był publicystą (Wprost), pisarzem i kompozytorem. To on właśnie w 1990 roku zainicjował Nagrody Kisiela. Sam wyróżnił wtedy 16 osób, m.in. Stefana Bratkowskiego i Janusza Korwina-Mikke. Kisielewski zmarł w 1991 roku. Nie przewidywał kontynuowania nagród po jego śmierci. Jednak wyróżnienia przyznawane były nadal. Laureatami zostali m.in. Aleksander Kwaśniewski, Sobiesław Zasada, Stanisław Tym, Rafał Ziemkiewicz, Donald Tusk i Tomasz Lis.
Nagrody wręczano pod patronatem gazety Wprost. Jednak w 2007 i 2008 roku 25 członków kapituły oprotestowała ten tygodnik. Wśród nich byli: Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski i Andrzej Olechowski. Tłumaczono to niskim poziomem pisma. Jednak warto wspomnieć, że Wprost nie prezentował wtedy treści zgodnych z poglądami wyżej wymienionych.
Do Nagród Kisiela wrócono w 2010 roku. Wtedy to nowy właściciel tygodnika doszedł do porozumienia z kapitułą. Redaktorem naczelnym Wprost był wtedy Tomasz Lis.
Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 19 stycznia 2014 roku.
źródło: polskieradio.pl
fot. Wikimedia Commons