Kuriozalna sytuacja miała miejsc 4 lipca. Z okazji święta niepodległości Stanów Zjednoczonych na facebookowym profilu jednego z amerykańskich dzienników pojawił się tekst Deklaracji Niepodległości. Post został usunięty przez algorytm Facebooka, ponieważ fragment opisujący Indian został uznany za „mowę nienawiści”. Po interwencji internautów Facebook przeprosił za pomyłkę i przywrócił usunięty post.
Dziennik „The Liberty County Vindicator” zamieścił na swoim koncie na Facebooku wpis, w którym namawiał czytelników do przeczytania w oryginale fragmentów Deklaracji Niepodległości. W tym celu zamieszczono tekst deklaracji. W opublikowanym fragmencie znalazło się m.in. zdanie o „bezlitosnych dzikich Indianach” którzy mieli brać udział w wewnętrznej rebelii przeciwko białym osadnikom. Algorytm Facebooka uznał opublikowaną treść za sprzeczną z regulaminem i zakwalifikował wpis jako „rasistowski i hejterski:. W związku z tym post został usunięty.
Sytuacja oburzyła internautów, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem serwisu. W odpowiedzi Facebook przywrócił wpis publikując przy okazji zwięzłe przeprosiny.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Deklaracja Niepodległości USA
Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych (ang. Declaration of Independence, pełna nazwa The unanimous Declaration of the thirteen united States of America „Jednomyślna deklaracja trzynastu Zjednoczonych Stanów Ameryki”) to akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
Uchwalenie Deklaracji poprzedziły deklaracje poszczególnych stanów. Deklaracja głosiła prawo do ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny i zawierania pokoju przez dawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej. Jej autorami, oprócz Jeffersona, byli John Adams, Benjamin Franklin, Robert R. Livingston i Roger Sherman (Komitet Pięciu). Sygnatariusze Deklaracji niepodległości zostali nazwani przez kolonistów ojcami-założycielami.
Deklaracja niepodległości była pierwszym oficjalnym oświadczeniem na temat tego, czym powinien być rząd. Ponadto, miała ona charakter uniwersalny, była czymś więcej aniżeli prywatnym przesłaniem skierowanym do Wielkiej Brytanii, był to apel do całej ludzkości.
Idee zawarte w Deklaracji to synteza poglądów ówczesnych myślicieli oświeceniowych. Największy wpływ na treść tego dokumentu miała osoba Johna Locke’a, który swoją twórczością filozoficzno-literacką ustanowił kanon myśli oświeceniowej w odniesieniu do rządu i jego obowiązków względem obywateli. Thomas Jefferson wiedział, iż poglądy głoszone przez Locke’a pasowały do sytuacji, w jakiej znalazły się kolonie w dobie rewolucji, a także odzwierciedlały nastroje społeczne prowincji amerykańskich.