Naukowcy z Moskwy we współpracy ze swoimi kolegami po fachu z amerykańskiego Uniwersytetu w Princeton, przywrócili do życia nicienie, które pozostawały zamarznięte od kilkudziesięciu tysięcy lat.
Naukowcy przebadali 300 rozmrożonych robaków. Dwa z nich (samice) dają oznaki życia. Naukowcy podają, że „ruszają się i jedzą”.
„To był długi sen…. Robaki zamrożone w wiecznej zmarzliny 42 tys. lat temu, wracają do życia. Nicienie poruszają się i jedzą ponownie po raz pierwszy od wieku plejstocenu” – podaje „The Siberian Times”.
That was a long sleep…. Worms frozen in permafrost for up to 42,000 years come back to life. Nematodes moving and eating again for the first time since the Pleistocene age in major scientific breakthrough, say experts https://t.co/tHgp0nizZR pic.twitter.com/lhD8Vhw948
— The Siberian Times (@siberian_times) 26 lipca 2018
„Nasze badania pokazują, że organizmy wielokomórkowe mogą przetrwać długi okres (kilkudziesięciu tysięcy lat) w warunkach naturalnej kriokonserwacji” – mówi jeden z naukowców w rozmowie z „The Siberian Times”.
„To oczywiste, że to pokazuje, że nicienie z plejstocenu mają pewne mechanizmy adaptacyjne, co może być istotne dla nauki, zwłaszcza dla kriomedycyny, kriobiologii i astrobiologii” – dodaje.
Robaki odnaleziono w Jakucji, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, stanowiącej wschodnią część Syberii. Region ten należy do najzimniejszych w Rosji.
Jedna z nicieni odnaleziona została w wiewiórczej dziupli (jej wiek szacowany jest na 32 tys. lat), zaś druga w wiecznej zmarzlinie w okolicach rzeki Ałazeja (wiek robaka szacuje się na 42 tys. lat).
Nicienie to typ zwierząt bezkręgowych, dawniej klasyfikowanych jako gromada w typie obleńce. Zamieszkują środowisko wodne, ale również glebę. Niektóre gatunki żyją w wodach szczelinowych znajdujących się nawet 3,6 km pod powierzchnią ziemi – głębiej, niż jakiekolwiek inne znane organizmy wielokomórkowe. Większość z nich jest pasożytami zwierząt i roślin.