Jak informuje „Super Express”, w najbliższych wyborach samorządowych w Warszawie wystartuje matka czterokrotnego mistrza Polski w wadze ciężkiej, Andrzeja Gołoty. Bożena Gołota ma kandydować z list Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).
Jakub Stefaniak, rzecznik PSL a zarazem kandydat tej partii na prezydenta Warszawy tłumaczył, że „matka Andrzeja Gołoty ma dużą wolę walki, co jest chyba rodzinne”.
– „W kampanii wyborczej będzie się chciała zająć tematyką pomocy seniorom i przygotować dla nich serię propozycji” – podkreślił Stefaniak. Dodał również, że jego ugrupowanie planuje zbiórkę podpisów pod projektem „Emerytura bez podatku”.
– „Tak, jak mój syn Andrzej tak i ja, ale w ringu politycznym, nie sportowym, stoczę walkę o samorząd. Wartości PSL są mi najbliższe. Cenię m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza i Jakuba Stefaniaka, to świetni, młodzi, ambitni politycy” – powiedziała Bożena Gołota w rozmowie z „Super Expressem”.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe zostaną zarządzone między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, odbędą się zaś 21 października, 28 października, 1 listopada albo 4 listopada 2018 (ewentualna druga tura dwa tygodnie później). W wyborach tych wybierani będą włodarze (wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast) oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory samorządowe będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego (obejmującego kodeks wyborczy oraz ustawę o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju m.st. Warszawy) wprowadzonej ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (weszła w życie 31 stycznia 2018), którego najważniejszymi elementami są:
- wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców (wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy);
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.