Rodzice jedynaków w Polsce coraz częściej tracą wsparcie z programu Rodzina 500 plus – informuje „Super Express”. Dziennikarze wskazują, że często spowodowane jest to niewielką podwyżką, a ofiarą systemu najczęściej padają samotni rodzice. Co na to rząd?
Świadczenie na pierwsze dziecko z tytułu programu 500 plus jest uzależnione od progu dochodowego. Wynosi on 800 zł na jednego członka rodziny. Jak wskazują dziennikarze „Super Expressu” czasem wystarczy zwykła podwyżka, by pożegnać się z rządowym wsparciem. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatniego roku doświadczyło tego 156 tys. rodzin w Polsce.
Okazuje się, że jest to najczęstszy powód utraty prawa do świadczenia. „Przekroczenie kryterium dochodowego z powodu wyższych zarobków jest teraz najczęstszym powodem utraty 500 plus” – powiedziała Grażyna Chmielewska z Gdańskiego Centrum Świadczeń w rozmowie z „Super Expressem”.
Czytaj także: PO odbierze 500 plus bezrobotnym? \"Publikacja ma niewiele wspólnego z treścią rozmowy\
Tymczasem rządzący nie uważają tego stanu rzeczy za problem. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk przekonuje, że spadek liczby świadczeń należy odbierać jako pozytywny sygnał. „Nie muszą dostawać państwowego wsparcia, bo ich sytuacja materialna się poprawiła” – powiedział dziennikarzom.
Samotne matki tracą 500 plushttps://t.co/teNXM316MS
— Super Express (@se_pl) 3 września 2018
Niestety, okazuje się, że najczęstszą ofiarą progu dochodowego padają samotni rodzice. Taką sytuację krytykuje w rozmowie z tabloidem Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL zdradził, że otrzymuje w tej sprawie wiele listów od samotnych matek. Jego zdaniem program należy zmienić, by nie doprowadzać do sytuacji w której aktywni zawodowo rodzice są karani.