Podwyżka płacy minimalnej zapowiedziana przez rząd może przynieść negatywne skutki? W mediach pojawiły się opinie, że wyższe dochody sprawią mogą doprowadzić do utraty 500 plus przez osoby samotnie wychowujące dziecko. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną: na poziomie 2250 zł” – powiedział Mateusz Morawiecki we wtorek. Ogłoszona przez premiera podwyżka oznacza, że w 2019 roku, pracownik zarabiający płacę minimalną otrzyma 1643 zł na rękę.
Okazało się, że kwota ta może sprawić kłopot osobom samotnie wychowującym dziecko. Jak podaje m.in. portal Business Insider Polska rodzic będzie wówczas zarabiał o 34 zł „za dużo” i nie zmieści się w kryterium dochodowym do 500 plus.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Podwyżka płacy minimalnej uderza w rodziców samotnie wychowujących dziecko. Mogą stracić 500 plus https://t.co/sYaPfZC0c4 @MRPiPS_GOV_PL @E_Rafalska pic.twitter.com/K7P8iZJf6W
— Business Insider PL (@BIPolska) 11 września 2018
Ministerstwo odpowiada
Do informacji odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zauważył, że do świadczenia na najbliższy okres bierze się pod uwagę dochód z roku 2017. Natomiast podwyżka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
„Nikt nie straci prawa do świadczenia #rodzina500plus w nowym okresie świadczeniowym z powodu wzrostu płacy minimalnej w 2019 r.” – powiedziała minister @E_Rafalska.
➡️https://t.co/5LMbJc3pyR pic.twitter.com/VE9x4gmE5b
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 13 września 2018
„Wypowiedzi polityków opozycji oraz części mediów wskazujące, że podniesienie płacy minimalnej w 2019 roku spowoduje natychmiastową utratę świadczenia 500+, to straszenie rodzin otrzymujących rządowe świadczenie. To perfidna polityczna gra obliczona na wprowadzenie niepokoju wśród polskich rodzin, które od 2016 r. po raz pierwszy otrzymały realne wsparcie od rządu” – wyjaśnia resort.
„Nikt nie straci prawa do świadczenia 500+ w nowym okresie świadczeniowym z powodu wzrostu płacy minimalnej w 2019 r. Rządowy program Rodzina 500+ jest cały czas monitorowany, a ubiegłoroczna nowelizacja jest dowodem na to, że rząd reaguje na wszelkie negatywne zjawiska” – zapewnia ministerstwo.