Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował mapę obrazującą umieralność na raka w poszczególnych krajach Europy. Polska znalazła się w niechlubnej czołówce tego zestawienia. Jakie są tego przyczyny?
Na rozwój choroby nowotworowej mają wpływ różne czynniki zależne od zachowań człowieka. Należą do nich w szczególności: palenie tytoniu, niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej.
Infografika przygotowana przez Eurostat mówi o liczbie osób umierających na raka na 100 000 mieszkańców. Pokazuje ona zgony z powodu nowotworów w całej Europie. Różnica między Wschodem a Zachodem jest zatrważająca. Pod tym względem Polska i inne państwa naszego regionu wypadają bardzo słabo.
#Map shows the deaths from cancer across Europe. The east-west difference in rates is clearly visible. Source: https://t.co/CbFscq9ZWf pic.twitter.com/O3kA6041jc
Czytaj także: Eurostat opublikował mapę umieralności na raka. Polska w niechlubnej czołówce
— Simon Kuestenmacher (@simongerman600) 17 września 2018
Dlaczego na Zachodzie umieralność na raka jest niższa?
W krajach Europy Zachodniej raka statystycznie wykrywa się na wcześniejszym etapie jego rozwoju. Efekt jest taki, że więcej ludzi udaje się wyleczyć, a tym samym umieralność już znacznie niższa. Szybka diagnostyka i rozpoczęcie leczenia raka na wczesnym etapie jego rozwoju ma ogromne znaczenie w zwiększeniu szans na przeżycie.
W Polsce wciąż polutuje niska świadomość społeczna przyczyn kancerogenezy, co skutkuje m.in. ograniczoną liczbą uprawnionych, korzystających z badań profilaktycznych, w tym przesiewowych. W konsekwencji wykrycie nowotworu ma miejsce w późnym jego stadium, co negatywnie wpływa na wyniki leczenia.
Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. wykazała, że odsetek pacjentów, którzy przeżyli co najmniej trzy lata od pierwszego rozpoznania nowotworu, w przypadku osób z chorobą wykrytą podczas badań przesiewowych, był o ponad 20 punktów procentowych wyższy, niż w przypadku pozostałych pacjentów, którzy nie uczestniczyli w takich badaniach.
Smutne statystyki NIK
Z opublikowanego w 2018 roku raportu NIK pt. „Dostępność i efekty leczenia nowotworów” wynika, że nowotwory złośliwe stanowią drugą, najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce (w 2015 r., ponad 27% zgonów mężczyzn oraz prawie 24% wśród kobiet).
Od 1999 r. liczba zachorowań zwiększyła się o 46%, a liczba zgonów o 23,2%. Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza, niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej.