Kogo wybraliby polscy kibice, gdyby wybory odbyły się we wrześniu? Agencja Analityki Sportowej przeprowadziła sondaż dotyczący wyborów samorządowych oraz parlamentarnych. Gdyby o składzie Sejmu decydowały wyłącznie głosy kibiców w Polsce istniałyby cztery formacje polityczne o zbliżonym poparciu.
Wyraźny podział oraz zaostrzający się dyskurs polityczny Polaków, kształtują charakter rodzimej kultury politycznej. Okoliczność ta dodatnio stymuluje zapotrzebowanie na sondowanie politycznych sympatii oraz wyborczych preferencji. Kluczem właściwej strategii marketingowej w tym obszarze jest umiejętność odnalezienia w mozaice rynku wyborczego, segmentu wyborców niezdecydowanych. Perspektywa demograficzna przypisuje skłonność do określonych identyfikacji politycznych danym grupom społecznym. W ostatnim czasie grupą bodajże najczęściej kojarzoną z preferencją w kierunku szeroko rozumianych przekonań prawicowych, stanowią kibice. Wgląd w sympatie polityczne kibiców piłkarskich wydaje się zatem interesującym zagadnieniem tym bardziej przed wyborami samorządowymi. Agencja Analityki Sportowej przepytała ponad 11 000 kibiców piłkarskich z całej Polski tak o poparcie dla poszczególnych partii politycznych w kontekście wyborów parlamentarnych jak i przeprowadziła sondaże wyborcze na Prezydentów Miast w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.
Największe miasta dla PiS
W Warszawie z dużą przewagą prowadzi Patryk Jaki (34%), przed Markiem Jakubiakiem oraz Rafałem Trzaskowskim. W Katowicach ponad jedna trzecia kibiców nadal nie wie na kogo odda głos i kolejna deklaruje fakt, że nie pójdzie na wybory. W Krakowie na czele dwóch liderów w postaci Konrada Berkowicza (Wolność) oraz Małgorzaty Wassermann (PiS) (odpowiednio 26,6%; 23,4%. We Wrocławiu prowadzi kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak – Różecka (27%), na drugim miejscu z dwunastoma punktami procentowymi straty plasuje się kandydat Zjednoczonej Opozycji Jacek Sutryk (15%). Gdańsk i Poznań łączy dominacja jednego kandydata. Na Pomorzu wygrywa Kacper Płażyński (32%). Podkreślić jednak należy, że spora grupa kibiców nie wie jeszcze na kogo odda swój głos. Jarosław, syn znanego ojca znajduje się na drugim miejscu z 7% poparciem. W Poznaniu natomiast wszystkich nokautuje Jarosław Pucek (51%), który u kibiców wygrałby w pierwszej turze. Sporym zaskoczeniem jest drugie miejsce przedstawiciela Kukiz’15 Przemysława Jakuba Hinca (11,7%). Dwucyfrowy wynik notuje jeszcze tylko Tadeusz Zysk. Obecny Prezydent Poznania zdobył jedynie 3,8% głosów. W stolicy województwa zachodniopomorskiego wygrywa Bartłomiej Sochański, którego popiera niemalże co trzeci kibic (32,3%). W Łodzi dwóch kandydatów idzie „łeb w łeb”. Po 19,1% otrzymali Waldemar Buda z PiS-u oraz Hanna Zdanowska ze Zjednoczonej Opozycji.
Poparcie dla partii politycznych w środowisku kibiców
Wyniki ankiety dotyczącej poparcia partii politycznych ujawniają po pierwsze, iż środowiska kibicowskie charakteryzują się dość dobrze zdefiniowaną identyfikacją polityczną. Świadczy o tym stosunkowo niewielki odsetek odpowiedzi nie wiem (9,1%) i nie głosuję (5,5%), w pytaniu dotyczącym aktualnego wyborczego poparcia. Analizowany segment nie wydaje się zatem miejscem, w którym specjaliści od marketingu politycznego mogliby poszukiwać wyborców niezdecydowanych. Wbrew pozorom nie jest to jednak obszar jednolity. Największą popularnością cieszy się Kukiz”15. Poparcie dla tej partii zadeklarowało 19% badanych. Na drugim miejscu plasuje się Ruch Narodowy, z 18% poparciem. Deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości sięga 16,5%, zaś na Wolność – Janusza Korwina Mikke zagłosowałoby 15,4% badanych. Odnotowane poparcie dla Platformy Obywatelskiej (6,3) dałoby jeszcze miejsce w Parlamencie Kibiców, zaś najmniejszą popularnością cieszy się Partia Zieloni (0,1%).
Jeśli chodzi o poszczególne województwa Kukiz’15 osiąga najwyższe wskaźniki w województwach śląskim oraz małopolskim (odpowiednio 31,1%; 29,6%) najsłabsze zaś w lubuskim (8,3%). Ruch Narodowy najsilniejszy jest na Podlasiu (47,1%) i na Lubelszczyźnie (33,5%). PiS dystansuje resztę w województwie lubuskim (41,7%) oraz opolskim (35,7%). Wolność – Janusza Korwina Mikke swój bastion znajduje w województwie świętokrzyskim (36,4%). Platforma Obywatelska ostatnia z partii, która weszłaby do Parlamentu Kibiców najmocniej się trzyma w Wielkopolsce oraz Małopolsce (odpowiednio 12,9%; 12,7%).
Kibice piłkarscy stanowią zatem grupę w dużym stopniu politycznie określoną, choć ich sympatie kształtują się niejednolicie.
Sondaż zrealizowano w dniach 20 – 24 września 2018 roku na próbie 11 046 kibiców piłkarskich. Jako technikę przyjęto ankietę internetową. Link z dostępem do ankiety kolportowano poprzez portale: 12zawodnik.pl, To my Kibice Plus, Kibice.net, Polacy to najlepsi kibice świata, sportanalytics.pl oraz pośród osób z własnej bazy danych. Rozkład próby oparto o przeprowadzone wcześniej badania kibiców firmy Sport Analytics. Dobór warstwowo – losowy, gdzie warstwami były płeć, wiek, województwo.
Jeśli są Państwo zainteresowani pogłębionymi analizami takimi jak: profil społeczno – demograficzny osób deklarujących oddanie głosu na kandydata, najważniejsze postulaty wyborcze osób deklarujących oddanie głosu na danego kandydata oraz przepływy elektoratu prosimy o kontakt z autorami pod adresem email: kontakt@sportanalytics.pl