W środę 26 września w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim. Chodzi o te komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Losowanie numerów list wyborczych rozpocznie się o godz. 15.
W losowaniu weźmie udział dziesięć komitetów. Będą to: KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, KWW Kukiz’15, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Partii Razem, KKW SLD Lewica Razem, KWW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Ruch Narodowy RP, KW Partia Zieloni, KWW Wolność w Samorządzie.
Wylosowany w ten sposób numer przyjmą listy danego komitetu w wyborach do sejmików oraz w wyborach do rad powiatów i rad gmin.
Numer ma znaczenie?
Z reguły komitety wyborcze liczą na wylosowanie numeru 1. Ma to pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku wyborczego. Czy rzeczywiście ma to znaczenie? Niezupełnie, ponieważ w tym roku karty do głosowania przyjmą formę płachty, a nie książeczki. Każdy komitet znajdzie się na jednej płaszczyźnie, więc wszyscy będą mieli takie same szanse.
Czytaj także: Znamy wyniki losowania numerów list wyborczych [WIDEO]
Losowanie numerów list wyborczych dla pozostałych komitetów
Losowanie numerów list wyborczych dla komitetów, które nie mają zasięgu ogólnopolskiego, odbędzie się w kolejnych dniach. Przeprowadzone zostanie lokalnie przez komisarzy wyborczych. Do 28 września komisarz wyborczy przyzna numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.