Dnia 13 grudnia 2013 roku, w 32. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Lubelska Brygada ONR zorganizowała manifestację antykomunistyczną mającą na celu upamiętnienie ofiar stanu wojennego oraz przypomnienie o nierozliczonych zbrodniach komunistów.
Przed godziną 19 na Placu Litewskim zaczęli zbierać się uczestnicy z biało czerwonymi flagami oraz symbolami antykomunistycznymi. Na miejscu byli już przedstawiciele organizacji patriotycznych i narodowych, takich jak Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych i innych.
Rozpoczynając manifestację głos zabrali organizatorzy z Obozu Narodowo-Radykalnego, przywołując okoliczności wprowadzenia stanu wojennego oraz jego tragiczne skutki. Wspomnieli o ofiarach, osobach represjonowanych oraz bezkarności ludzi odpowiedzialnych za tamte wydarzenia. Odnosząc się do aktualnej sytuacji podkreślali, że to na młodych ludziach spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci oraz domagania się choćby symbolicznego rozliczenia winnych.
Czytaj także: Antykomunistyczna manifestacja w Lublinie [relacja]
Kilkanaście minut po godzinie 19.00 ponad 700 osób uczestniczących w Manifestacji wyruszyło w stronę Krakowskiego Przedmieścia. Od początku widać było duże zaangażowanie uczestników, którzy nie szczędzili gardeł skandując patriotyczne oraz antykomunistyczne hasła. „Narodowa Lubelszczyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Nadchodzi, nadchodzi, narodowy Lublin”, „Tu w Lublinie się zaczęło, dokończymy ojców dzieło”, „Raz sierpem, raz młotem…”, „A na drzewach zamiast liści…” to tylko niektóre z nich.
Po tradycyjnym postoju pod lubelską siedzibą Gazety Wyborczej, marsz skierował się w miejsce docelowe – pod tablicę upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę. Znajdowali się tam przedstawiciele lubelskiej „Solidarności”. Po wspólnej modlitwie rozpoczęły się przemówienia końcowe. Przemawiający podkreślali, że współcześnie należy walczyć o wolność i godne życie w Polsce, wzorując się na ruchu oporu, jaki wykształcił się w okresie rządów komunistów. Odniesiono się do obecnej sytuacji w Polsce, która wymaga zaangażowania od młodych ludzi, po to by wprowadzone zostały korzystne zmiany. Po przemówieniach nastąpiło składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę przez delegacje poszczególnych organizacji, takich jak NSZZ „Solidarność”, Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska, Prawo i Sprawiedliwość. Pięknym zakończeniem manifestacji było odśpiewanie hymnu narodowego na tle płonących biało-czerwonych rac.
Autor relacji: Natalia Wiślińska
Fot.: Łukasz Przybysz