Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners. Na mocy porozumienia, Polskie Koleje Linowe przejdą w ręce rządowej agencji. Jeden z największych pracodawców na Podhalu trafił do prywatnego właściciela kilka lat temu.
Polskie Koleje Linowe sprywatyzowano w 2013 roku. Wówczas ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners. W przeszłości odpowiedzialny za inwestycje w sieciach Żabka i Lux Med, a obecnie w Allegro i Hortex. We wtorek Polski Fundusz Rozwoju oficjalnie potwierdził, że przejmuje 99,77 proc. akcji PKL.
„Spółka ma nadal duży potencjał rozwoju oraz atrakcyjne plany na przyszłość, PFR będzie naturalnym partnerem, który jako długoterminowy inwestor wprowadzi ją w okres dalszego wzrostu” – powiedział Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
PFR komentuje transakcję
„Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów” – podkreślił Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
„PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością” – dodał.
Odkupienie PKL przez rządową agencję ma ogłosić we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Jeden z największych pracodawców na Podhalu
Polski Fundusz Rozwoju przypomina, że PKL jest najstarszym i największym operatorem kolei i wyciągów górskich w całym kraju. Posiada siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach. Najpopularniejsze to: Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem.
Warto podkreślić, że PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, w przedsiębiorstwie pracuje ponad 200 osób.