W ostatnim czasie jesień rozpieszcza nas piękną, słoneczną pogodą. Temperatura w wielu miejscach oscyluje wokół 20 st. C. Synoptycy apelują jednak o czujność w związku z porannymi mgłami. Ostrzeżenie jest kierowane szczególnie do kierowców, ponieważ mgły znacznie ograniczają widoczność na drodze.
Drugi tydzień października przyniósł nam ciepłą, słoneczną i wyżową pogodę. Jednak W nocy dają o sobie znać chłodniejsze temperatury. Zgodnie za zapowiedzią synoptyków pojawiły się również mgły.
W czwartek na termometrach zobaczymy od 19 st. C do 24 stopni. W piątek nadal wszędzie pogodnie i bez deszczu. Temperatura od 19 st. na Podlasiu, 21 st. w centrum kraju do 23 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. Są również szanse na kolejną ciepłą sobotę.
Uwaga na mgły! Synoptycy ostrzegają kierowców
Synoptycy ostrzegają o gęstych mgłach, jakie w najbliższych dniach mogą pojawić się nocą i w godzinach porannych. W takich warunkach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Mgły i zamglenia ograniczają widoczność nawet do 100 metrów.
Czytaj także: Pogoda: Przed nami październikowe lato. Wyjątkowo wysokie temperatury
W wyniku tego o wiele trudniej jest ocenić sytuację na drodze, a tym samym przewidzieć zachowania innych użytkowników. Warto też pamiętać, że zdarzają się lokalne mgły, które występują na odcinku zaledwie kilkuset metrów. Potrafią one być tak bardzo gęste, że w ułamku sekundy kierowca traci widoczność. Dlatego też warto poruszać się z dostosowaną do warunków prędkością.
Warto jednocześnie pamiętać, że świateł przeciwmgielnych nie używamy widząc mgłę, lecz tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Dotyczy to zarówno przedniego, jak i tylnego oświetlenia. Wszystko dlatego, iż lampy te są tak skonstruowane, że w innych przypadkach oślepiają innych użytkowników drogi, a to może doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji.
Wysokie temperatury w październiku – czym są spowodowane?
Wysoką, jak na październik, temperaturę będziemy zawdzięczać ciepłemu powietrzu, które ma nadal napływać do naszej części Europy z zachodu i południa. Taką cyrkulację powietrza powodują wspólnie wyż, który na początku tygodnia będzie rozciągać się od Litwy po Atlantyk oraz niż z północy kontynentu. Między tymi układami ciśnienia powietrze przemieszcza się z południowego zachodu na północny wschód, a to dla nas oznacza jeszcze kilka zdecydowanie ciepłych dni.
Jeśli sprawdzą się prognozy i będzie dużo słońca, to znaczna cześć kraju może liczyć na temperatury powyżej 20 stopni, a miejscami nawet 23-24 stopnie. Przez cały tydzień nie powinno nigdzie padać, gdyż będziemy pod wpływem wyżu znad wschodniej Europy.
Ze względu na blokadę wyżową będzie to suchy tydzień, co pewnie nie ucieszy amatorów zbierania grzybów.