Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Już w niedzielę 21 października wybierzemy włodarzy oraz radnych naszych małych ojczyzn. Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, a kandydaci nie zwalniają tempa. Gorąco jest m.in. w Lublinie, gdzie szykuje się sądowa batalia między Krzysztofem Żukiem a Sylwestrem Tułajewem. Prezydent Lublina zapowiedział złożenie pozwu w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi PiS, który powiedział, że Żuk chce przyjąć „islamskich imigrantów”.
W czwartek rano kandydat PiS na prezydenta Lublina uderzył w Krzysztofa Żuka za deklarację ws. przyjmowania migrantów. Dokument został podpisany przez kilkunastu prezydentów polskich miast w 2017 roku, wśród nich znalazł się również Żuk.
– „PiS stanowczo sprzeciwia się polityce rządów PO-PSL, którzy chcieli przyjąć nieograniczoną liczbę islamskich migrantów. Zablokowaliśmy to” – mówił Sylwester Tułajew.
Kandydat PiS domaga się również ujawnienia informacji na temat tego, ilu „islamskich imigrantów chce przyjąć Krzysztof Żuk do Lublina”. Zapytał również prezydenta, gdzie chce ich rozlokować.
Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Nawet milion złotych kary za złamanie ciszy wyborczej. PKW ostrzega obywateli [WIDEO]
Żuk pozywa Tułajewa
Zarzuty kandydata PiS nie pozostały bez echa. Odniósł się do nich urzędujący prezydent Lublina, Krzysztof Żuk zarzucając Tułajewowi kłamstwo. Chodzi zwłaszcza o użycie określenia „islamscy imigranci”, o których nie ma ani słowa w deklaracji podpisanej przez Żuka.
– „Pan Bóg rozum daje i odbiera. Niewątpliwie panu Tułajewowi dziś go odebrał, skoro wypowiada tego typu tezy. W tej sprawie złożymy pozew w trybie wyborczym za kłamstwa – zapowiada Krzysztof Żuk.
Prezydent Lublina przypomniał, że deklaracja została podpisana w 2017 roku przez prezydentów wszystkich miast, którzy byli gotowi na współpracę z rządem. Podkreślił, że to do rządu należy polityka migracyjna. Jeżeli nie jest ona realizowana wspólnie z samorządami, to deklaracja podpisana przez włodarzy miast jest bezprzedmiotowa.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.