Czy można połączyć odbudowywanie drzewostanu zniszczonego w wyniku ubiegłorocznych nawałnic z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości? Leśnicy na Pomorzu znaleźli na to sposób. Na terenie Nadleśnictwa Lipusz powstaje właśnie gigantyczny, kilkusetmetrowy orzeł złożony z drzew.
Sierpień 2017 roku. Przez północną Polskę przechodzą katastrofalne w skutkach nawałnice, w wyniku których życie traci 6 osób. Huraganowy wiatr (nawet do 150 km/h) przynosi również gigantyczne starty w drzewostanie kilkudziesięciu nadleśnictw na Pomorzu i Kujawach. „W ponad 90-letniej historii naszej organizacji nie było dotąd klęski o takiej skali” – mówił dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Sierpniowy kataklizm dotknął m.in. tereny Leśnictwa Kłodno (Nadleśnictwo Lipusz). To właśnie tam leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej wpadli na pomysł, jak odbudować zniszczony drzewostan, a przy okazji uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W miejscu, gdzie nawałnice zniszczyły las, zostały posadzone młode drzewa. Nie będzie to jednak zwykły las, ponieważ nowe drzewa rozmieszczono tak, by ostatecznie utworzyły wzór gigantycznego orła.
Żywy pomnik – orzeł z drzew
„Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ‘orła’ wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza” – wyjaśniają pomysłodawcy z Nadleśnictwa Lipusz.
Wizerunek orła będzie miał aż 310 metrów szerokości, co sprawi, że jego zarys będzie widoczny z lotu ptaka. Ostatecznie „leśny orzeł” będzie się składać ze 100 tys. drzew rozmieszczonych na powierzchni 11 ha.
„Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ‘zazłoci’. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ‘orła’ będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik” – dodają.
Wspólne sadzenie lasu
Sadzenie drzew w tym miejscu odbyło się po raz pierwszy 21 kwietnia. Kilka dni temu miał miejsce kolejny etap. 20 października pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się akcja „Sadzimy Las dla Niepodległej”. Jak informują gdańscy leśnicy, na terenie Nadleśnictwa Lipusz pojawiło się ponad 2000 uczestników akcji.
„Pomimo kapryśnej aury, panującego chłodu frekwencja dopisała! Wolontariusze z pełnym zaangażowaniem i zapałem zabrali się do pracy od pierwszych chwil. Ostatnie osoby kończyły sadzenie gdy już zmierzchało” – relacjonują leśnicy.
„Mamy nadzieję, że w ten sposób, przez następne 100 lat ‘orzeł’ przypominał będzie o historii, zarówno tego wyjątkowego dnia jak i historii Odrodzonej Ojczyzny” – piszą pomysłodawcy.