Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji porozumiało się ze związkami zawodowymi. To oznacza koniec trwającego od lipca protestu w policji. Czwartkowe negocjacje stron trwały niemal dziesięć godzin. Zakończyły się późnym wieczorem podpisaniem porozumienia.
Po zakończeniu negocjacji szef MSWiA Joachim Brudziński i przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Przedstawiciele obu stron podkreślili, że porozumienie kończy protest służb mundurowych.
„Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc oczywiście też i wszystkie argumenty rządu. Nie jest ono doskonałe. Chciałbym, żeby było lepsze. Nie mniej jednak, jak na dzień dzisiejszy, uważam że to milowy krok w stosunkach strony społecznej z ministrem, MSWiA” – powiedział Jankowski.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten właśnie prawdziwy i rzeczywisty dialog” – dodał. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ stwierdził również, że nie przypomina sobie momentu, w którym strona społeczna podpisała lepsze porozumienie.
Brudziński: Nie byłoby porozumienia gdyby nie premier
„Chcę bardzo podziękować stronie społecznej za gotowość do dialogu, rozmów, tego efektu finalnego, jakim jest podpisanie tego porozumienia” – powiedział Joachim Brudziński. Podkreślił jednak rolę premiera.
„Najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych, gotowy do dialogu i do rozmów nie zrobiłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie premiera” – stwierdził szef MSWiA. W tym kontekście zwrócił uwagę na szefa rządu i minister finansów.
Minister @jbrudzinski w #MSWiA: Jestem przekonany, że służby mundurowe @PolskaPolicja, @KGPSP , @Straz_Graniczna to polscy patrioci i nigdy nie narażą dobra i bezpieczeństwa obywateli, których ślubowali strzec. pic.twitter.com/NixwGQTe7E
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 8 listopada 2018
Z informacji opublikowanych przez Policję na Twitterze wynika, że od 1 stycznia przyszłego roku funkcjonariusze otrzymają podwyżkę „w przeciętnej miesięcznej wysokości 655 zł brutto na etat”. Rok później wartość ta wzrośnie.
Zawarcie Porozumienia kończy protest co uzgadniają wspólnie wszystkie strony.
Od 1 stycznia 2019 r. 655.-zł.
Od 1 stycznia 2020 r. nie mniej jak 500,-zł.
Prawo do emerytury po 25 latach służby (bez wymogu 55 lat życia).
100% płatne nadgodziny.
Kolejna ustawa o modernizacji. pic.twitter.com/MSlR4FQ4XW— Polska Policja ??? (@PolskaPolicja) 8 listopada 2018