Banowanie kont na Facebooku od dłuższego czasu wywołuje gorącą dyskusję w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji zawarło porozumienie z przedstawicielami portalu społecznościowego, na mocy którego powstanie specjalny „punkt kontrolny”, który pozwoli odwołać się od negatywnej dla użytkownika decyzji.
Polska to pierwszy kraj na świecie, w którym udało się zawrzeć takie porozumienie. Negocjacje w tej sprawie trwały od kilku miesięcy i zakończyły się sukcesem. Dzięki temu powstanie w naszym kraju specjalny „punkt kontrolny”, do którego będą mogły zgłaszać się osoby niesłusznie zbanowane.
Porozumienie zostało podpisane przez szefa Ministerstwa Cyfryzacji, Marka Zagórskiego, wiceprezesa Facebooka do spraw polityki publicznej w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, Markusa Reinischa oraz dyrektora do spraw polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich, Jakuba Turowskiego. „Punkt kontrolny”, który powstanie w wyniku rozmów, stworzy NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Ma on ruszyć w przeciągu kilku dni.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Sprawy bronione przez NASK maja dotyczyć takich tematów, jak mowa nienawiści, przemoc czy fake news. W przyszłości zakres działalności punktu ma zostać rozszerzony o inne media społecznościowe. Zgłoszeń będzie można dokonywać za pomocą Profilu Zaufanego i tylko w NASK, a nie na Facebooku. W ciągu 72 godzin konkretne zgłoszenie zostanie ponownie zweryfikowane przez Facebooka.
Już jakiś czas temu pełnomocnik ministra cyfryzacji, Robert Kroplewski podkreślał, że sprawa banów na Facebooku budzi w Polsce bardzo duże emocje. „Doskonale widzimy, jak wielkie emocje budzą takie blokady. Jako że nie ma prawnej ścieżki odwoływania się od decyzji serwisów społecznościowych zarejestrowanych poza Polską, to postanowiliśmy do problemu podejść od strony administracyjnej” – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Porozumienie, które dziś podpisujemy sprawi, że Polska będzie pierwszym krajem na świecie, w którym będzie możliwość weryfikacji odmownej decyzji o blokadzie tresci. @ZagorskiMarek @NASK_pl @facebook pic.twitter.com/bjl0rL5oYW
— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) November 28, 2018
Czytaj także: Amerykańskie samoloty nad Morzem Czarnym. To zwiad?
Źr.: WP, Gazeta Wyborcza, Twitter/Ministerstwo Cyfryzacji