Przedstawiciele środowisk opozycyjnych domagają się upamiętnienia protestów przeciwko PiS, które odbywały się na ulicach Warszawy od 2015 roku. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócili się do prezydenta Warszawy radni Koalicji Obywatelskiej.
Rządy Prawa i Sprawiedliwości praktycznie od samego początku napotykały sprzeciw w postaci tzw. opozycji ulicznej. Kolejne reformy przeprowadzane przez obóz rządzący mobilizowały mniejsze lub większe organizacje. Wśród nich najgłośniej było o Komitecie Obrony Demokracji, a następnie o Obywatelach RP.
Jak informuje Sebastian Kaleta, grupa warszawskich radnych Koalicji Obywatelskiej uznała ostatnio, że protesty uliczne należałoby godnie upamiętnić. W związku z tym wyszli z inicjatywą, by utworzyć wystawę muzealną składającą się z materiałów z manifestacji. W mediach społecznościowych ukazała się interpelacja zaadresowana do Rafała Trzaskowskiego.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Od grudnia 2015 r. Polki i Polacy czynnie protestują przeciwko łamaniu prawa w Polsce. Setki tysięcy obywateli, dla których rządy prawa, wolności i prawa obywatelskie oraz silna pozycja Polski w Unii Europejskiej są najważniejszymi wartościami” – czytamy na początku interpelacji.
Radni POKO chcą, by @trzaskowski_ dokumentował i utworzył wystawę w muzeum na temat protestów antyPiS po 2015 roku.
Zabrali pieniądze z bonifikat i w taki sposób chcą ją wydatkować… https://t.co/M4ORJk65J9
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 17 grudnia 2018
Autorzy przypominają o społecznym charakterze manifestacji. Podkreślają również, że w okresie rządów PiS powstało wiele stowarzyszeń i fundacji oraz nieformalnych związków tzw. „opozycji ulicznej”. W interpelacji pojawił się również wątek fizycznych pamiątek z tego okresu, m.in.: zdjęć, filmów, przypinek, koszulek, naklejek i transparentów.
„Uważamy, że ważne dla historii naszego Miasta jest dokumentowanie i prezentacja tych działań. Dlatego też wnosimy do Pana Prezydenta o podjęcie działań zmierzających do dokumentowania i prezentacji działań opozycji ulicznej, poprzez m.in. stworzenie programu badawczego jej dokonań oraz wzbogacenie ekspozycji jednego z warszawskich muzeów o stałą wystawę poświęconą tej tematyce” – napisano w interpelacji.
Źródło: Twitter, wpolityce.pl