Pracownia SW Research przeprowadziła sondaż dla „Rzeczpospolitej”. Jej przedstawiciele zapytali ankietowanych o opinię na temat zbierania datków przez księży podczas chodzenia po kolędzie.
Od 27 grudnia księża w całej Polsce ruszają „po kolędzie”, czyli z wizytami duszpasterskimi. Podczas spotkań w domach wiernych jest okazja do modlitwy oraz rozmowy. Różne są zwyczaje dotyczące tzw. koperty. W niektórych województwach (np. na Podkarpaciu) nie wręcza się pieniędzy. W innych jest to jeden z elementów wizyty. Rzeczpospolita sprawdziła, co wierni sądzą na temat przyjmowania przez księży datków pieniężnych podczas odwiedzania domów parafian.
Wyniki badania pokazują, że ponad połowa respondentów – 64 proc. – uważa, że kapłani nie powinni przyjmować pieniędzy od wiernych. Odmienne zdanie ma 17 proc. ankietowanych. Co piąty badany nie ma zdania w tej sprawie.
Przeciwnikiem przyjmowania przez księży pieniędzy od wiernych są zazwyczaj osoby powyżej 50. roku życia (66 proc.), kobiety (70 proc.), osoby o dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (68 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (65 proc.) i mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (68 proc.).
Badanie SW Research przeprowadzono na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 18-19 grudnia 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.